Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

OGRODY LABORANTÓW

Według starej legendy początki powstania cechu laborantów związane jest z dwoma studentami medycyny, którzy zbiegli z Pragi i w roku 1700 zjawili się w Karpaczu. Tu znaleźli schronienie u  ogrodnika - niejakiego Melchiora Grossmanna. W podzięce za opiekę i pomoc nauczyli go wyrabiania leków z miejscowych ziół.

W oparciu o rosnące na tym terenie rośliny wytwarzano około 200 medykamentów na przeróżne dolegliwości. Do produkcji leków laboranci wykorzystywali 98 rodzajów korzeni, 55 różnego rodzaju jagody i owoce, 43  rodzaje nasion oraz  7 gatunków drewna.

Surowiec do produkcji ziołowych leków pozyskiwano nie tylko z dziko rosnących roślin, ale również z zakładanych w tym celu i uprawianych ogrodów znajdujących się na terenie  samej osady w okolicach dzisiejszych ulic Nad Łomnicą i Nadrzeczna.

Najczęściej w ogródkach tutejszych zielarzy można było spotkać  kupalnik górski /Arnica montana/, goryczkę trójeściową /Gentiana asclepiadea/ oraz naparstnicę /Digitalis ambigua grandiflora i Digitalis purpurea/.

FILM O KARKONOSKICH LABORANTACH

Mapa



Pokaż noclegi i restauracje w odległości