powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

SKAŁKI NA KARPATCE

Pierwotny las i granitowe skałki w centrum miasta.

Niewiele miast może pochwalić się takim miejscem jak Karpatka. W centrum miasta znajduje się granitowe,  porośnięte pierwotnym sosnowym lasem wzgórze (726 m n.p.m.), które charakterystycznym wyglądem z daleka przyciąga wzrok turystów.

Szczyt i zbocza Karpatki pokrywają granitowe bloki skalne. Na powierzchni niektórych skałek wytworzyły się kociołki wietrzeniowe. Są to kuliste zagłębienia, powstałe w skutek niejednolitego wietrzenia skały. Spływająca z nich woda wyżłobiła gdzieniegdzie rynienki, co spowodowało upatrywanie się w kociołkach pogańskich mis ofiarnych.

W XVIII wieku powstały na Karpatce kopalnie srebra, które nie były jednak opłacalne. Dziś ich nikły ślad można odnaleźć na północnych stokach wzgórza. Wśród kamieni i krzaków odnaleźć można krzyże wykute na czworobocznych słupkach, które najprawdopodobniej wskazywały granicę starych działek górniczych.

Na przełomie XIX i XX wieku wzgórze oplotła gęsta sieć ścieżek z wyznaczonymi miejscami widokowymi. Była to wtedy jedna z najchętniej odwiedzanych tras spacerowych w mieście. Obecnie prowadzi tędy czerwony szlak turystyczny.
 

MapaPokaż noclegi i restauracje w odległości

Przetwarzanie danych osobowych

Obowiązek informacyjny:
  1. Administratorem podanych Ciebie danych będzie Burmistrz Karpacza, z siedzibą na ul. Konstytucji 3 Maja 54, 58-540 Karpacz
  2. W sprawie danych osobowych możesz kontaktować się z nami pod adresem: umk-iod@karpacz.eu.
  3. Podstawą przetwarzania przez nas Twoich danych jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
  4. Twoje dane będą przekazywane firmom informatycznym.
  5. Twoje dane będziemy przetwarzać nie dłużej niż przez okres roku.
  6. W każdej chwili masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia.
  7. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, co do przetwarzania Twoich danych osobowych.
  8. Podanie Twoich danych osobowych jest dobrowolne.
  9. Twoje dane nie są przez nas wykorzystywane do podejmowania decyzji opartych na zautomatyzowanych przetwarzaniu danych, a które mogłyby mieć wpływ na Twoją sytuację prawną lub wywoływać dla Ciebie inne podobne doniosłe skutki. Używamy natomiast narzędzi do analizowania aktywności na stronie internetowej, by w ten sposób lepiej realizować akcje promocyjne.

Zamknij