Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B


powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Ewakuacja

Ewakuacja to zorganizowane przemieszczenie ludności, zwierząt i mienia z miejsca, w którym występuje lub może wystąpić zagrożenie, na obszar bezpieczny. Ewakuacja może być zarówno działaniem na stosunkowo niewielką skalę, jak również może stanowić dużą i złożoną akcję logistyczną.

Głównym celem ewakuacji jest zmniejszenie stopnia zagrożenia, poprzez ochronę i ratowanie życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz mienia. Proces ten ma zapewnić poszkodowanym sprawne i szybkie opuszczenia strefy zagrożonej przy wykorzystaniu ujednoliconych przedsięwzięć, podejmowanych przez zobowiązane do tego służby i podmioty.

Ewakuacji podlegają wszyscy, którzy znajdują się w rejonie lub budynku objętym zagrożeniem lub prawdopodobieństwem wystąpienia zagrożenia. Pierwszeństwo ewakuacji obejmuje m.in.: matki i dzieci, kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne, osoby przebywające w zakładach opiekuńczych, domach dziecka, szpitalach dla przewlekle i nieuleczalnie chorych, podopiecznych opieki społecznej itp. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i osoby niepełnosprawne. Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać o umieszczeniu w kieszeni tych osób kartki z imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania, telefonem kontaktowym, wpisaną w miarę możliwości grupą krwi, wyszczególnieniem ewentualnych chorób, schorzeń i ich objawów.

O konieczności podjęcia ewakuacji, ludność powiadamiana jest przez władze lokalne lub zarządców i właścicieli obiektów. Informacja przekazywana jest w formie komunikatów w sposób zwyczajowo przyjęty (za pomocą środków masowego przekazu, przesyłana za pomocą wiadomości tekstowych (sms, e-mail), syren, komunikatów z radiowozów straży pożarnej, straży miejskiej, policji, głośników lub innych funkcjonujących systemów łączności). W każdym wypadku zagrożenia wymagającego ewakuacji rozlega się sygnał dźwiękowy trwający 3 minuty.

Ludność z obszarów niebezpiecznych przygotowując się do opuszczenia miejsc zamieszkania i pobytu powinna ze sobą zabrać:

  • niezbędne dokumenty i rzeczy osobiste;
  • posiadane środki ochrony przed skażeniami, w tym podręczną apteczkę, żywność na trzy dni;
  • radio i latarkę na baterie.

Kierunkiem ewakuacji w większości przypadków będzie najbliżej położony obiekt sportowy, szkolny, ośrodek wypoczynkowy, remiza ochotniczej straży pożarnej oraz inne przystosowane do tego celu pomieszczenia.

W przypadku ewakuacji budynku, ludność kierowana jest przez zespoły ewakuacyjne na teren bezpieczny - miejsce zbiórki po ewakuacji. Punkt zbiórki określony jest w planie ewakuacji obiektu.

Należy pamiętać także o należytym zabezpieczeniu opuszczanego mieszkania, poprzez zakręcenie głównego zaworu dopływu gazu, wody, prądu, wygaszenie pieców, dokładne zamknięcie drzwi, okien itp. Wskazane jest pozostawienie osobom zabezpieczającym domy i mieszkania adresów pobytu w planowanych rejonach rozmieszczenia po ewakuacji.

Ochroną opuszczonych mieszkań zajmują się siły wydzielone przez Policję i Straż Miejską, poprzez linię posterunków, patroli lub kordonów. Ilość służb uzależniona jest od wielkości ewakuowanego rejonu.

Rodzaje ewakuacji:

Ewakuacja I stopnia: prowadzona jest po wystąpieniu pożaru lub innego niebezpiecznego zdarzenia miejscowego (wybuchu, awarii technicznej, chemicznej itp.) w celu ratowania życia i zdrowia osób poszkodowanych lub znajdujących się w strefie bezpośredniego zagrożenia, ratowania życia zwierząt oraz mienia, w tym zabytków i ważnej dokumentacji.


Ewakuacja II stopnia: prowadzona jest w związku z groźbą wystąpienia lub wystąpieniem zagrożeń wielkoobszarowych, innych niż zagrożenia militarne (np. powodzie, poważne awarie przemysłowe, zagrożenia radiacyjne, pożary obszarów leśnych itp.). Cechą charakterystyczną ewakuacji II stopnia jest sytuacja, w której dostępna na co dzień ilość sił i środków jest niewystarczająca.


Ewakuacja III stopnia: prowadzona w związku z zagrożeniami związanymi z zewnętrznym zagrożeniem bezpieczeństwa państwa (kryzysem polityczno-militarnym) oraz wojną.


Samoewakuacja: przemieszczenie się ludności z rejonów, w których może wystąpić lub wystąpiło bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia, prowadzone w oparciu o własne możliwości transportowe, zakwaterowania itp.