Projekt „ZIELONA FIRMA – kluczem do konkurencyjności przedsiębiorstw”
Celem głównym projektu jest wzrost aktywności proekologicznej u 100 pracowników, z 35 mikro i 15 małych przedsiębiorstw z terenu całej Polski. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez:
ANALIZĘ POTRZEB PROEKOLOGICZNYCH PRZEDSIĘBIORSTWA - Na potrzeby analizy przygotowana zostanie ankieta dotycząca aspektów zrównoważonego rozwoju i działań pro-środowiskowych możliwych do wdrożenia w przedsiębiorstwie, w obszarze gospodarki odpadami, zużycia energii oraz zużycia materiałów i surowców. Analizą zostaną objęte także kompetencje pracowników badanego podmiotu. Na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny program szkoleń dla każdego z przedsiębiorstw.
SZKOLENIA - Zakres tematyczny szkoleń: zrównoważony rozwój, zarządzanie środowiskowe i społeczna odpowiedzialność biznesu, rozwiązania proekologiczne i źródła ich finansowania oraz przepisy prawa kraj. i unijnego w tym obszarze. Szczegółowy zakres szkoleń zostanie dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników i przedsiębiorstw (długość szkolenia 24 godziny).
DORADZTWO - Sesje doradcze z ekspertami mają na celu wypracowanie wraz z zarządem i/lub pracownikami, a planu wdrażania rozwiązań proekologicznych w przedsiębiorstwie, który uwzględni przyjęte cele strategiczne organizacji, jej realne możliwości oraz inne czynniki istotne z punktu widzenia opłacalności inwestycji(długość doradztwa 16 godzin).
Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w sposób społecznie odpowiedzialny i wdrażają rozwiązania proekologiczne odczuwają liczne korzyści. Do najważniejszych z nich zalicza się:
Dostosowanie przedsiębiorstwa do zaostrzających się regulacji prawnych.
Zmniejszenie kosztów funkcjonowania oraz kosztów produkcji płynące z zastosowania uproszczeń i lepszej organizacji pracy oraz oszczędności i bardziej efektywnego wykorzystanie zasobów organizacji.
Innowacyjność ekologiczna, innowacje procesowe i operacyjne; np. strategia zrównoważonego opakowania – optymalizacja efektywności opakowania, wzrost zużycia surowców odnawialnych, odzysk opakowań do ponownego wykorzystania i wzrost zużycia materiałów pochodzących z recyklingu.
Wsparcie we wdrażaniu norm i systemów zarządzania środowiskowego oraz społecznej odpowiedzialności biznesu takich jak np. ISO 14001, ISO 26000.
Dostosowanie przedsiębiorstwa do wzrastającej świadomości ekologicznej klientów oraz większych oczekiwań interesariuszy.
Bardziej skuteczna i tańsza rekrutacja pracowników z najwyższymi kwalifikacjami, zwiększone zaangażowanie i satysfakcja pracowników, zmniejszona ich rotacja.
Tworzenie nowego rodzaju relacji z klientem, bazujących na zaangażowaniu i zaufaniu.
Tworzenie kluczowych wartości takich jak reputacja i prestiż organizacji, które mogą przełożyć się na zwiększoną sprzedaż i zyski oraz utrzymanie, a nawet zwiększanie udziału w rynku, zwiększanie wartości firmy.
Korzyści dla interesariuszy (akcjonariusze, klienci, dostawcy, władze administracyjne i partnerzy, organizacje pozarządowe, pracownicy, społeczność lokalna, społeczność globalna, środowiska naturalne).
Wzrost bezpieczeństwa pracy, zmniejszenie wypadkowości i zapobieganie wypadkom przy pracy.
Lepsza identyfikacja i ograniczenie negatywnych skutków ryzyka związanego z zarządzaniem przedsiębiorstwem.
Łatwiejsze i tańsze pozyskanie kapitału na inwestycje: dotacje z budżetu Unii Europejskiej, korzystniej oprocentowane kredyty i pożyczki.
Rozwój całej gałęzi przemysłu pracującego na rzecz ochrony środowiska i współpracującego z nim sektora usług około środowiskowych.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Mamy nadzieję, że realizacja projektu będzie impulsem dla uczestniczących w nim firm do trwałego wdrażania rozwiązań „czystego biznesu”, który nie tylko ograniczy koszty związane ze zużyciem energii i materiałów, ale przełoży się na uzyskanie przez nie trwałej przewagi konkurencyjnej.
Szczegółowy opis projektu oraz regulamin rekrutacji na www.zielonafirma.wibe.wroc.pl
Zapraszamy do pobrania załącznika:
Opis projektu