powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
16.11.2018

100-lecie Niepodległej na Wileńszczyźnie


W dniach 9-11 listopada dwie uczennice ZSP w Karpaczu pod opieką nauczyciela Tomasza Kozłowskiego wzięły udział w XXIV Wileńskiej Sztafecie Niepodległości.

Tegoroczna rocznicowa sztafeta tradycyjnie przebiegała przez ojczyste ziemie Marszałka Piłsudskiego. Biegacze wystartowali spod Ostrej Bramy, by przebyć ponad 300-kilometrową trasę przez: Kowno, Suginty, Zułów, Niemenczyn i zakończyć na wileńskiej Rossie. Tam odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem litewskich i polskich władz, organizacji polonijnych i setek Polaków z Wileńszczyzny.

W Sztafecie udział wzięło kilkuset biegaczy, m.in.: polscy harcerze z Wilna, wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, motocykliści z „Rajdu Katyńskiego” oraz miejscowa Polonia.

Na zakończenie uroczystości uczennice ZSP w Karpaczu- Weronika i Maja w imieniu społeczności szkolnej i mieszkańców Karpacza złożyły wiązanki i znicze na grobie Mauzoleum Matki i Serca Syna (J. Piłsudskiego) na cmentarzu wojskowym na Rossie. Udział w akcji był dla nich bez wątpienia wspaniałą i „żywą” lekcją patriotyzmu, doskonale wpisującą się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Kozłowski

PR/17.11.2018/

100-lecie Niepodległej na Wileńszczyźnie