Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B


powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Atrakcje turystyczne regionu

Atrakcje turystyczne regionu

 

Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową, aby odwiedzać atrakcje turystyczne okolic. Leży on praktycznie w sercu regionu, dlatego prawie jednakowe odległości dzielą go od atrakcji położonych w zachodniej i wschodniej części Karkonoszy. Blisko stąd także do Jeleniej Góry oraz Kotliny Jeleniogórskiej gdzie wiedzie malowniczy szlak Doliny Pałaców i Ogrodów. Atrakcji jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a niektórzy zapewne będą wracać - bo jeden wyjazd to mało!

Ściegny (3 km)

Western City
Dziki Zachód pod Śnieżką -przenieś się do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Można tutaj strzelać z łuku Indiańskiego, rzucać nożem do celu czy rywalizować we wspinaczce na Pal Męczarni stojący dumnie na środku miasta. W ciągu dnia kilkukrotnie odbywają się pokazy pojedynku rewolwerowców i napadu na bank.
www.western.com.pl

Kowary (8 km)

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Dolny Śląsk w pigułce - miniatury najciekawszych i najcenniejszych zabytków odwzorowane w skali 1:25. Modele pałaców, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich zostały wyeksponowane w naturalnym otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni.
www.park-miniatur.com

Kopalnia Podgórze
Historia górnictwa zaklęta w labiryncie korytarzy. Tu poznasz tajemnice największej kopalni rudy uranu na terenie Kowar i drugiej pod względem wielkości wydobycia w Polsce. Miejsce gdzie na przełomie lat 70/80 ubiegłego wieku znajdowało się jedyne w Polsce inhalatorium radonowe Oferuje trzy trasy do eksplorowania: turystyczną, ekstremalną, oraz nurkową.
http://www.kopalniapodgorze.pl/

Podziemna Trasa Turystyczna „Sztolnie Kowary”
Tajemnicza i magiczna ścieżka licząca 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica. Podziemna ekspozycja narzędzi związanych z poszukiwaniami cennych kruszców oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranu.
https://www.jeleniastruga.pl/sztolnie/o-nas

Muzeum Sentymentów
Muzeum Sentymentów jest nietypowe, jak i sama jego nazwa. Gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale też wspomnienia i sentymenty. W tym muzeum możesz cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie przedmioty, które widziałeś w kuchni swojej babci, salonie rodziców czy nawet w swoim pokoju… Lokalizacja Muzeum Sentymentów też jest nietypowa – dawna Fabryka Dywanów niegdyś znana w całej Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.
www.facebook.com/MuzeumSentymentow/

Dom Kata
Zapraszamy do poznania mrocznej strony historii. Tutaj możesz sprawdzić jak działały różne urządzenia tortur, a także wcielić się w postać, która stała na straży prawa budząc jednocześnie strach i grozę!
www.domkata.com

Mysłakowice (8 km)

Park Miniatur - Budowle Świata
Miniatury najsłynniejszych budowli z 5 kontynentów. Są tu zarówno modele budowli istniejących, jaki i tych których już nie można zobaczyć, bowiem do naszych czasów przetrwały jedynie ich ruiny, albo zostały zburzone.Modele zrealizowano w skali 1:25; 1:50; 1:100.

Bukowiec (10 km)

Ornamental Farm – Park Krajobrazowy i Folwark w Bukowcu
Malowniczy park w stylu angielskim utworzony na przełomie XVII i XIX wieku. Romantyczny plener łączący walory naturalnego krajobrazu podgórskiego z architekturą i przyrodą. Na terenie liczącym obecnie ponad 120 ha znajduje się 10 stawów, liczne pawilony parkowe i obiekty małej architektury w tym wieża widokowa.
https://ornamentalfarm.pl/

Muzeum Tajemniczy Las
Interaktywna wystawa dla ciekawych tajemnic przyrody, dzięki której można odkrywać na nowo bogaty świat roślin i zwierząt naszego regionu.
https://ornamentalfarm.pl/tajemniczy-las/

Przesieka (15 km)

Mała Japonia
Mała Japonia to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Przepiękny ogród japoński został skomponowany zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów oraz filozofią feng shui. Spacer po nim pokaże Wam piękno Karkonoskiej przyrody zamkniętej w charakterystyczne dla Japonii kompozycje, strumienie i wodospady. Na terenie ogrodu znajduje się także muzeum poświęcone japońskiej kulturze i historii ze stałą wystawą ” Samuraj rycerz dawnej Japonii”. Dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją zwiedzanie Małej Japonii jest fascynującą przygodą, zapewniającą mnóstwo nowych doświadczeń i atrakcji. Najmłodsi odkrywcy i poszukiwacze również znajdą tutaj coś dla siebie. Dziesięciometrowe zjeżdżalnie zadowolą nawet najbardziej wybrednych małych milusińskich, a ich rodzice będą mieli chwilę na degustację prawdziwej japońskiej zielonej herbaty.
www.malajaponia.pl

Wodospad Podgórnej
Ponad 10 - metrowy wodospad, otoczony 15 - metrowymi granitowymi skałami, to nie tylko idealne miejsce dla osób lubiących piękne plenery, ale również punkt często odwiedzany przez amatorów zimnych kąpieli.
https://www.przesieka.pl/atrakcje.html

Wioska Lapońska „Kalevala”
Coś dla dużych i małych miłośników skandynawskich klimatów. Można odwiedzić dom Muminka, spotkać prawdziwe renifery, psy husky to również idealne miejsca dla osób lubiących nocowanie na łonie natury i fińską saunę.
https://kalevala.pl/

Jelenia Góra (18 km)

Zamek Chojnik
Położone na szczycie skalistego wzgórza okazałe ruiny średniowiecznego zamku. Został on wybudowany jako jeden z elementów systemu fortyfikacyjnego chroniącego granic księstwa Piastów. Zamek nigdy nie został zdobyty, niestety w 1675 roku uległ spaleniu na skutek uderzenia pioruna i od tej pory pozostaje nieodbudowany. Warto wsłuchać się w legendę o Kunegundzie i wdrapać na zamkową wieżę by podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.
http://www.pttk-jg.pl/zamek-chojnik

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego - Pałac Sobieszów
Nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa ulokowana w dwóch budynkach dawnej posiadłości arystokratycznej rodziny Schaffgotschów. Ekspozycja „Klimatyczne Karkonosze” umożliwia nam obserwowanie i badanie zjawisk przyrodniczych występujących w Karkonoszach, doświadczyć zmienności górskiej pogody, odwiedzić las nocą i udać się na wędrówkę przez wszystkie piętra roślinne Karkonoszy. Wystawa „Pałac Sobieszów” opowiada o historii gospodarowania w Karkonoszach od XVII wieku do czasów współczesnych. Ekspozycja przybliża zarówno genealogię Schaffgotschów, osiągnięcia zarządców majątku, życie salonowe, stosunki społeczne i wkład kulturalny rodziny w rozwój regionu Karkonoszy.
https://kpnmab.pl/cpe

Muzeum Karkonoskie
Muzeum prezentuje bogate zbiory związane z kulturą i historią Karkonoszy i Dolnego Śląska. Najcenniejszym elementem ekspozycji jest największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego. Wystawy stałe wzbogacone są o Informacyjne ekrany dotykowe, filmy i gry multimedialne. Przygotowano także specjalny kącik dla dzieci i komiks nawiązujący do historii Jeleniej Góry.
www.muzeumkarkonoskie.pl

Muzeum Przyrodnicze
Muzeum posiada bogate zbiory ornitologiczne i niezwykłą kolekcję motyli. Warto obejrzeć także unikatowe Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków.
www.muzeum-cieplice.pl

TimeGates – Bramy Czasu
Podziemia, w których tajemnica i legenda spotyka się z nauką. Podróże w czasie, eksperymenty i największa w Polsce cewka Tesli.
https://timegates.pl/

Termy Cieplickie
To nowoczesne baseny termalne, sportowe, aquaparki oraz strefa fitness i SPA, położone w samym sercu uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry - Cieplic Śląskich-Zdrój.
https://www.termycieplickie.pl/

Piechowice (20 km)

Huta Julia
Miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej zobaczysz wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.
www.hutajulia.com

Krystalium
Centrum szklanych opowieści. Interaktywne centrum edukacyjne poświęcone szkłu kryształowemu i tradycjom szklarskim w Karkonoszach.
https://hutajulia.com/

Gigantei
Karkonoski Park Ducha Gór to miejsce, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją tworząc jedyny w swoim rodzaju park zawierający elementy edukacyjne jak i rozrywkowe.
https://gigantei.pl/

Wodospad Szklarki
Malowniczo położony 13 metrowy wodospad w bukowej enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego.
https://kpnmab.pl/sciezka-do-wodospadu-szklarki

Szklarska Poręba (30 km)

Muzeum Ziemi Juna
Magia minerałów, historia i tajemnice poszukiwaczy skarbów Gór Olbrzymich– Walończyków , oraz profesjonalny sklep z minerałami prezentowane na 350 metrach kwadratowych wystawy.
Dla spragnionych wrażeń quest muzealny i sezonowa oferta warsztatowa.
https://muzeumziemi-juna.pl/

Wodospad Kamieńczyka
Najwyższy w polskich Sudetach, położony w filmowej scenerii Wąwozu Kamieńczyka wodospad, z którego woda spada trzema kaskadami w dół z 27 metrów.

Leśna Huta
W hucie na oczach widzów wykonywane są wytwory ze szkła barwionego. Można obserwować wytop różnorodnych form szklanych – od małych ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich.
www.lesnahuta.pl

Dino Park
W Dinoparku znajdują się modele kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości. Zostały one rozmieszczone wśród skał i wzgórz ogromnego lasu.
www.ag-partner.com.pl

Kamienna Góra (30 km)

Arado - Zaginione Labolatorium Hitlera
Unikalne w skali Europy eksponaty - części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Tajemnicze konstrukcje i... Tajemnica Wojskowa!
www.projektarado.pl

Dolina Pałaców i Ogrodów

Kompleks 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę. Po latach zapomnienia i zaniedbań, dzięki intensywnym pracom rewitalizacyjnym i konserwatorskim w znacznej części przywrócone zostały walory tego, jak je niegdyś nazywano – Śląskiego Elizjum.
www.dolinapalacow.pl