powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Atrakcje turystyczne regionu

Atrakcje turystyczne regionu

 

Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową, aby odwiedzać atrakcje turystyczne okolic. Leży on praktycznie w sercu regionu, dlatego prawie jednakowe odległości dzielą go od atrakcji położonych w zachodniej i wschodniej części Karkonoszy. Blisko stąd także do Jeleniej Góry oraz Kotliny Jeleniogórskiej gdzie wiedzie malowniczy szlak Doliny Pałaców i Ogrodów. Atrakcji jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a niektórzy zapewne będą wracać - bo jeden wyjazd to mało!

Ściegny (3 km)

Western City
Dziki Zachód pod Śnieżką -przenieś się do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Można tutaj strzelać z łuku Indiańskiego, rzucać nożem do celu czy rywalizować we wspinaczce na Pal Męczarni stojący dumnie na środku miasta. W ciągu dnia kilkukrotnie odbywają się pokazy pojedynku rewolwerowców i napadu na bank.
www.western.com.pl

Kowary (8 km)

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Dolny Śląsk w pigułce - miniatury najciekawszych i najcenniejszych zabytków odwzorowane w skali 1:25. Modele pałaców, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich zostały wyeksponowane w naturalnym otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni.
www.park-miniatur.com

Podziemne Trasy Turystyczne „Sztolnie Kowary”
Tajemnicza i magiczna ścieżka licząca 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica. Podziemna ekspozycja narzędzi związanych z poszukiwaniami cennych kruszców oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranu.
www.sztolniekowary.com

Muzeum Sentymentów
Muzeum Sentymentów jest nietypowe, jak i sama jego nazwa. Gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale też wspomnienia i sentymenty. W tym muzeum możesz cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie przedmioty, które widziałeś w kuchni swojej babci, salonie rodziców czy nawet w swoim pokoju… Lokalizacja Muzeum Sentymentów też jest nietypowa – dawna Fabryka Dywanów niegdyś znana w całej Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.
www.facebook.com/MuzeumSentymentow/

Dom Kata
Zapraszamy do poznania mrocznej strony historii. Tutaj możesz sprawdzić jak działały różne urządzenia tortur, a także wcielić się w postać, która stała na straży prawa budząc jednocześnie strach i grozę!
www.domkata.com

Mysłakowice (8 km)

Park Miniatur - Budowle Świata
Miniatury najsłynniejszych budowli z 5 kontynentów. Są tu zarówno modele budowli istniejących, jaki i tych których już nie można zobaczyć, bowiem do naszych czasów przetrwały jedynie ich ruiny, albo zostały zburzone.Modele zrealizowano w skali 1:25; 1:50; 1:100.
www.budowleswiata.com

Jelenia Góra (18 km)

Zamek Chojnik
Położone na szczycie skalistego wzgórza okazałe ruiny średniowiecznego zamku. Został on wybudowany jako jeden z elementów systemu fortyfikacyjnego chroniącego granic księstwa Piastów. Zamek nigdy nie został zdobyty, niestety w 1675 roku uległ spaleniu na skutek uderzenia pioruna i od tej pory pozostaje nieodbudowany. Warto wsłuchać się w legendę o Kunegundzie i wdrapać na zamkową wieżę by podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.
www.chojnik.pl

Muzeum Karkonoskie
Muzeum prezentuje bogate zbiory związane z kulturą i historią Karkonoszy i Dolnego Śląska. Najcenniejszym elementem ekspozycji jest największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego. Wystawy stałe wzbogacone są o Informacyjne ekrany dotykowe, filmy i gry multimedialne. Przygotowano także specjalny kącik dla dzieci i komiks nawiązujący do historii Jeleniej Góry.
www.muzeumkarkonoskie.pl

Muzeum Przyrodnicze
Muzeum posiada bogate zbiory ornitologiczne i niezwykłą kolekcję motyli. Warto obejrzeć także unikatowe Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków.
www.muzeum-cieplice.pl

Piechowice (20 km)

Huta Julia
Miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej zobaczysz wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.
www.hutajulia.com

Michałowice (23 km)

Teatr Nasz
Prywatny, kameralny teatr założony w 1991 roku przez małżeństwo zawodowych aktorów Jadwigę i Tadeusza Kutów. Zbudowany, zarządzany i prowadzony przez właścicieli, z pełnym pasji wsparciem muzyka i kompozytora Jacka Szreniawy oraz córki artystów Katarzyny Pastuszak. Twórcy teatru zajmują się również reżyserią, scenografią i produkcją wystawianych przedstawień. A po spektaklach są dostępni dla Widzów w swojej restauracji. Teatr Nasz jest niezwyczajny - niezależny finansowo i artystycznie, działa nieprzerwanie od daty założenia. Ma na swoim koncie około 50 autorskich premier i ponad 4000 zagranych przedstawień. Obecnie w repertuarze są wyłącznie sztuki teatralne autorstwa Tadeusza Kuty, grane przez trzyosobowy zespół aktorów. Czasami na deskach teatru odbywają się wyjątkowe koncerty i wieczory muzyczne.
Aktualny repertuar: https://www.teatrnasz.pl/repertuar/aktualnie-grane
www.teatrnasz.pl

Szklarska Poręba (30 km)

Leśna Huta
W hucie na oczach widzów wykonywane są wytwory ze szkła barwionego. Można obserwować wytop różnorodnych form szklanych – od małych ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich.
www.lesnahuta.pl

Chata Walońska JUNA
Siedziba Walonów – średniowiecznych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. W jej mrocznych komnatach prowadzone są spotkania, podczas których wysłuchać można historii Walończyków oraz starych legend i podań związanych z Karkonoszami. Na miejscu znajduje się także bogata kolekcja minerałów i kamieni półszlachetnych.
www.chatawalonska.pl

Dino Park
W Dinoparku znajdują się modele kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości. Zostały one rozmieszczone wśród skał i wzgórz ogromnego lasu.
www.ag-partner.com.pl

Kamienna Góra (30 km)

Arado - Zaginione Labolatorium Hitlera
Unikalne w skali Europy eksponaty - części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Tajemnicze konstrukcje i... Tajemnica Wojskowa!
www.projektarado.pl

Dolina Pałaców i Ogrodów

Kompleks 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę. Po latach zapomnienia i zaniedbań, dzięki intensywnym pracom rewitalizacyjnym i konserwatorskim w znacznej części przywrócone zostały walory tego, jak je niegdyś nazywano – Śląskiego Elizjum.
www.dolinapalacow.pl