powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Atrakcje turystyczne regionu

Atrakcje turystyczne regionu

 

Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową, aby odwiedzać atrakcje turystyczne okolic. Leży on praktycznie w sercu regionu, dlatego prawie jednakowe odległości dzielą go od atrakcji położonych w zachodniej i wschodniej części Karkonoszy. Blisko stąd także do Jeleniej Góry oraz Kotliny Jeleniogórskiej gdzie wiedzie malowniczy szlak Doliny Pałaców i Ogrodów. Atrakcji jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a niektórzy zapewne będą wracać - bo jeden wyjazd to mało!

Ściegny (3 km)

Western City
Dziki Zachód pod Śnieżką -przenieś się do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Można tutaj strzelać z łuku Indiańskiego, rzucać nożem do celu czy rywalizować we wspinaczce na Pal Męczarni stojący dumnie na środku miasta. W ciągu dnia kilkukrotnie odbywają się pokazy pojedynku rewolwerowców i napadu na bank.
www.western.com.pl

Kowary (8 km)

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Dolny Śląsk w pigułce - miniatury najciekawszych i najcenniejszych zabytków odwzorowane w skali 1:25. Modele pałaców, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich zostały wyeksponowane w naturalnym otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni.
www.park-miniatur.com

Podziemne Trasy Turystyczne „Sztolnie Kowary”
Tajemnicza i magiczna ścieżka licząca 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica. Podziemna ekspozycja narzędzi związanych z poszukiwaniami cennych kruszców oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranu.
www.sztolniekowary.com

Muzeum Sentymentów
Muzeum Sentymentów jest nietypowe, jak i sama jego nazwa. Gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale też wspomnienia i sentymenty. W tym muzeum możesz cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie przedmioty, które widziałeś w kuchni swojej babci, salonie rodziców czy nawet w swoim pokoju… Lokalizacja Muzeum Sentymentów też jest nietypowa – dawna Fabryka Dywanów niegdyś znana w całej Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.
www.facebook.com/MuzeumSentymentow/

Dom Kata
Zapraszamy do poznania mrocznej strony historii. Tutaj możesz sprawdzić jak działały różne urządzenia tortur, a także wcielić się w postać, która stała na straży prawa budząc jednocześnie strach i grozę!
www.domkata.com

Mysłakowice (8 km)

Park Miniatur - Budowle Świata
Miniatury najsłynniejszych budowli z 5 kontynentów. Są tu zarówno modele budowli istniejących, jaki i tych których już nie można zobaczyć, bowiem do naszych czasów przetrwały jedynie ich ruiny, albo zostały zburzone.Modele zrealizowano w skali 1:25; 1:50; 1:100.
www.budowleswiata.com

Jelenia Góra (18 km)

Zamek Chojnik
Położone na szczycie skalistego wzgórza okazałe ruiny średniowiecznego zamku. Został on wybudowany jako jeden z elementów systemu fortyfikacyjnego chroniącego granic księstwa Piastów. Zamek nigdy nie został zdobyty, niestety w 1675 roku uległ spaleniu na skutek uderzenia pioruna i od tej pory pozostaje nieodbudowany. Warto wsłuchać się w legendę o Kunegundzie i wdrapać na zamkową wieżę by podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.
www.chojnik.pl

Muzeum Karkonoskie
Muzeum prezentuje bogate zbiory związane z kulturą i historią Karkonoszy i Dolnego Śląska. Najcenniejszym elementem ekspozycji jest największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego. Wystawy stałe wzbogacone są o Informacyjne ekrany dotykowe, filmy i gry multimedialne. Przygotowano także specjalny kącik dla dzieci i komiks nawiązujący do historii Jeleniej Góry.
www.muzeumkarkonoskie.pl

Muzeum Przyrodnicze
Muzeum posiada bogate zbiory ornitologiczne i niezwykłą kolekcję motyli. Warto obejrzeć także unikatowe Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków.
www.muzeum-cieplice.pl

Piechowice (20 km)

Huta Julia
Miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej zobaczysz wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.
www.hutajulia.com

Teatr Nasz Michałowice
Teatr Nasz Jadwigi i Tadeusza Kutów zaprasza na znakomite, autorskie spektakle o różnym charakterze - od kabaretowych i muzycznych po refleksyjne. Atuty Teatru Naszego to również wybitny wokal Jadwigi Kuty (laureatki Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu), niesamowite poczucie humoru Tadeusza Kuty oraz wszechstronne zdolności kierownika muzycznego michałowickiej sceny Jacka Szreniawy, który świetnie gra, śpiewa, komponuje i aranżuje. Całość dopełnia kameralna atmosfera i cudowna okolica - środek Karkonoszy.
www.teatrnasz.pl

Szklarska Poręba (30 km)

Leśna Huta
W hucie na oczach widzów wykonywane są wytwory ze szkła barwionego. Można obserwować wytop różnorodnych form szklanych – od małych ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich.
www.lesnahuta.pl

Chata Walońska JUNA
Siedziba Walonów – średniowiecznych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. W jej mrocznych komnatach prowadzone są spotkania, podczas których wysłuchać można historii Walończyków oraz starych legend i podań związanych z Karkonoszami. Na miejscu znajduje się także bogata kolekcja minerałów i kamieni półszlachetnych.
www.chatawalonska.pl

Dino Park
W Dinoparku znajdują się modele kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości. Zostały one rozmieszczone wśród skał i wzgórz ogromnego lasu.
www.ag-partner.com.pl

Kamienna Góra (30 km)

Arado - Zaginione Labolatorium Hitlera
Unikalne w skali Europy eksponaty - części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Tajemnicze konstrukcje i... Tajemnica Wojskowa!
www.projektarado.pl

Dolina Pałaców i Ogrodów

Kompleks 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę. Po latach zapomnienia i zaniedbań, dzięki intensywnym pracom rewitalizacyjnym i konserwatorskim w znacznej części przywrócone zostały walory tego, jak je niegdyś nazywano – Śląskiego Elizjum.
www.dolinapalacow.pl