powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Karkonoski Park Narodowy

Skandynawska przyroda w sercu Europy.

Karkonoski Park Narodowy, służy ochronie i udostępnianiu Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi nieco powyżej 55 kilometrów kwadratowych. Obszarowo jest dwa razy mniejszy od Jeleniej Góry, a rocznie odwiedza go około 2 milionów turystów! Przyciąga ich przyroda, wspaniałe krajobrazy i możliwość wędrowania po około 120 kilometrach szlaków turystycznych.

Najwięcej wędrowców przyciąga oczywiście Śnieżka (1603 m n.p.m.), najwyższa góra Sudetów i zarazem najwyższy szczyt Republiki Czeskiej. Dotrzeć na nią można kilkoma drogami - przez zapierający dech w piersiach Kocioł Łomniczki, Sowią Dolinę i Czarny Grzbiet czy Równię pod Śnieżką. Można też skrócić sobie drogę, pokonując część drogi z Karpacza wyciągiem na Kopę.

Najcenniejszym walorem Karkonoszy jest ich polodowcowa rzeźba - pamiątka po lokalnym lodowcu, który utworzył się tutaj w epoce plejstocenu. Wyrzeźbił on kotły polodowcowe i utworzył moreny, które nadały Karkonoszom ich dzisiejszy charakter. Pamiątek epoki lodowcowej można dopatrywać się także w świecie roślinnym. Występują tu liczne relikty czyli rośliny które normalnie swoje siedliska mają w Skandynawii - stąd "skandynawska przyroda w sercu Europy".

Charakterystycznym elementem krajobrazu Karkonoszy są granitowe skałki o fantazyjnych kształtach. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należą Pielgrzymy, Słonecznik, Twarożnik oraz Trzy Świnki. Fantazyjne kształty były oczywiście inspiracją do nadania oryginalnych nazw.

Miłośników przyrody z pewnością przyciągnie subarktyczne torfowisko Upy, chronione międzynarodową konwencją Ramsar jako siedlisko niezwykle rzadkich roślin i zwierząt. Złaknieni wiedzy o ziołach mogą zajrzeć do doliny Wilczego Potoku, a chcący odkrywać ślady dawnego górnictwa - do Sowiej Doliny, gdzie odkryto krwistoczerwone, cenione w świecie granaty.

W zachodniej części Parku często odwiedzanym miejscem są Śnieżne Kotły. Na ich krawędzi wyznaczone są punkty widokowe, spod których skalne ściany opadają w dół nawet w 120-metrową przepaść. W rejonie zachodnim znajdują się też dwa najbardziej znane karkonoskie wodospady: Szklarki i Kamieńczyka.

Szukających spokoju zachęcamy do wybrania się w inne rejony Karkonoszy. Ścieżka nad Reglami to szlak rzadziej uczęszczany, choć równie malowniczy, prowadzący m.in. dnem Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Będąc w okolicach Jagniątkowa warto zawitać do Żywego Banku Genów. Chronione są tam rośliny, które w Karkonoszach (a nawet na świecie!) przetrwały w naturze dosłownie w kilku egzemplarzach. Ciekawe rośliny można też zobaczyć w Karpaczu, w Ogrodzie Ziół i Krzewów Karkonoskich, przy Centrum Informacyjnym na Wilczej Porębie. Jest tam także Domek Laboranta, przedstawiający historię karkonoskich zbieraczy ziół.

ATRAKCJE KPN - FILM

KARKONOSKI PARK NARODOWY
www.kpnmab.pl

Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego

Bilet jednodniowy - normalny 6 zł / ulgowy 3 zł
Bilet trzydniowy - normalny 15 zł / ulgowy 7,5 zł

KUP BILET ONLINE


Karkonoski Park Narodowy

Przetwarzanie danych osobowych

Obowiązek informacyjny:
  1. Administratorem podanych Ciebie danych będzie Burmistrz Karpacza, z siedzibą na ul. Konstytucji 3 Maja 54, 58-540 Karpacz
  2. W sprawie danych osobowych możesz kontaktować się z nami pod adresem: umk-iod@karpacz.eu.
  3. Podstawą przetwarzania przez nas Twoich danych jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
  4. Twoje dane będą przekazywane firmom informatycznym.
  5. Twoje dane będziemy przetwarzać nie dłużej niż przez okres roku.
  6. W każdej chwili masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia.
  7. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, co do przetwarzania Twoich danych osobowych.
  8. Podanie Twoich danych osobowych jest dobrowolne.
  9. Twoje dane nie są przez nas wykorzystywane do podejmowania decyzji opartych na zautomatyzowanych przetwarzaniu danych, a które mogłyby mieć wpływ na Twoją sytuację prawną lub wywoływać dla Ciebie inne podobne doniosłe skutki. Używamy natomiast narzędzi do analizowania aktywności na stronie internetowej, by w ten sposób lepiej realizować akcje promocyjne.

Zamknij