Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Karkonoski Park Narodowy

Skandynawska przyroda w sercu Europy.

Karkonoski Park Narodowy, służy ochronie i udostępnianiu Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi nieco powyżej 55 kilometrów kwadratowych. Obszarowo jest dwa razy mniejszy od Jeleniej Góry, a rocznie odwiedza go około 2 milionów turystów! Przyciąga ich przyroda, wspaniałe krajobrazy i możliwość wędrowania po około 120 kilometrach szlaków turystycznych.

Najwięcej wędrowców przyciąga oczywiście Śnieżka (1603 m n.p.m.), najwyższa góra Sudetów i zarazem najwyższy szczyt Republiki Czeskiej. Dotrzeć na nią można kilkoma drogami - przez zapierający dech w piersiach Kocioł Łomniczki, Sowią Dolinę i Czarny Grzbiet czy Równię pod Śnieżką. Można też skrócić sobie drogę, pokonując część drogi z Karpacza wyciągiem na Kopę.

Najcenniejszym walorem Karkonoszy jest ich polodowcowa rzeźba - pamiątka po lokalnym lodowcu, który utworzył się tutaj w epoce plejstocenu. Wyrzeźbił on kotły polodowcowe i utworzył moreny, które nadały Karkonoszom ich dzisiejszy charakter. Pamiątek epoki lodowcowej można dopatrywać się także w świecie roślinnym. Występują tu liczne relikty czyli rośliny które normalnie swoje siedliska mają w Skandynawii - stąd "skandynawska przyroda w sercu Europy".

Charakterystycznym elementem krajobrazu Karkonoszy są granitowe skałki o fantazyjnych kształtach. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należą Pielgrzymy, Słonecznik, Twarożnik oraz Trzy Świnki. Fantazyjne kształty były oczywiście inspiracją do nadania oryginalnych nazw.

Miłośników przyrody z pewnością przyciągnie subarktyczne torfowisko Upy, chronione międzynarodową konwencją Ramsar jako siedlisko niezwykle rzadkich roślin i zwierząt. Złaknieni wiedzy o ziołach mogą zajrzeć do doliny Wilczego Potoku, a chcący odkrywać ślady dawnego górnictwa - do Sowiej Doliny, gdzie odkryto krwistoczerwone, cenione w świecie granaty.

W zachodniej części Parku często odwiedzanym miejscem są Śnieżne Kotły. Na ich krawędzi wyznaczone są punkty widokowe, spod których skalne ściany opadają w dół nawet w 120-metrową przepaść. W rejonie zachodnim znajdują się też dwa najbardziej znane karkonoskie wodospady: Szklarki i Kamieńczyka.

Szukających spokoju zachęcamy do wybrania się w inne rejony Karkonoszy. Ścieżka nad Reglami to szlak rzadziej uczęszczany, choć równie malowniczy, prowadzący m.in. dnem Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Będąc w okolicach Jagniątkowa warto zawitać do Żywego Banku Genów. Chronione są tam rośliny, które w Karkonoszach (a nawet na świecie!) przetrwały w naturze dosłownie w kilku egzemplarzach. Ciekawe rośliny można też zobaczyć w Karpaczu, w Ogrodzie Ziół i Krzewów Karkonoskich, przy Centrum Informacyjnym na Wilczej Porębie.

ATRAKCJE KPN - FILM

KARKONOSKI PARK NARODOWY
www.kpnmab.pl

Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego

Bilet jednodniowy - normalny 9 zł / ulgowy 4,50 zł
Bilet dwudniowy - normalny 18 zł / ulgowy 9 zł
Bilet trzydniowy - normalny 24 zł / ulgowy 12 zł

KUP BILET ONLINE


Karkonoski Park Narodowy