Wersja kontrastowa: Alt + Z
Przejdź do treści strony: Alt + X
Przejdź do nawigacji strony: Alt + C
Mapa Witryny: Alt + V
Wyszukiwarka: Alt + B
Projekt „Pozytywna energia na Dolnym Śląsku” realizowany jest przez Róg S. J. Consulting & Business Training od 1 grudnia 2011 roku do 30 listopada 2013 roku. Skierowany jest on do przedsiębiorstw, zainteresowanych ograniczeniem energochłonności, kosztów energii, pragnących zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie przedsiębiorstwa na środowisko naturalne oraz rozważających inwestycje w odnawialne źródła energii.
Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2103. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tematyka doradztwa
W ramach realizowanego projektu świadczone są usługi doradcze w zakresie zmniejszenia energochłonności w dolnośląskich przedsiębiorstwach. Doradztwo dotyczy optymalizacji rozwiązań związanych z zarządzaniem energią, energochłonnością oraz rozwiązań wpływających na ochronę środowiska. Średnio ok. 120 godzin doradczych na jedno przedsiębiorstwo.
Świadczone w ramach projektu usługi doradcze przebiegają w czterech etapach:
1. Doradztwo techniczne w zakresie zarządzania energią i optymalizacji rozwiązań związanych z poborem energii – średnio 80 godzin
Na tym etapie dokonywana jest wstępna analiza zużycia i kosztów energii, przegląd systemów energetycznych, analiza procesu przetwarzania energii w danym przedsiębiorstwie i jej zużycia w procesach produkcyjnych. Badana jest efektywność energetyczna linii produkcyjnych i technicznych oraz zużycie energii w budynkach.
Na podstawie analizy zebranych danych wskazywane są możliwości oszczędności energii, w tym oszczędności powstałe dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Następnie opracowany zostaje indywidualny plan wdrożenia rozwiązań, mających na celu zmniejszenie energochłonności w danym przedsiębiorstwie.
Doradztwo składa się z konsultacji z przedstawicielami przedsiębiorstwa, analizy zaplecza technicznego, audytu stosowanych rozwiązań.
2. Doradztwo finansowe – średnio 16 godz.
W ramach tego etapu przeprowadzona zostaje ocena opłacalności wypracowanych w 1. etapie rozwiązań oraz kalkulacja kosztów ich wdrożenia. Na tej podstawie oszacowane zostaną możliwe do uzyskania oszczędności oraz okres zwrotu inwestycji.
3. Doradztwo prawne – średnio 16 godz.
Ten etap doradztwa dotyczy określenia norm i uwarunkowań prawnych związanych z zalecanymi do wdrożenia procesami modernizacyjnymi w zakresie rozwiązań energooszczędnych. Szczególną uwagę zwraca się tu na uwarunkowania środowiskowe – obecnie większość inwestycji wymaga sporządzenia analizy wpływu inwestycji na środowisko i jej zgodności z polskimi i unijnymi przepisami. Brak takiej analizy może wpłynąć na kolizyjność planowanych do wdrożenia rozwiązań z obowiązującymi przepisami, a co za tym idzie, skomplikować lub wręcz zaprzepaścić proces inwestycyjny.
4. Doradztwo w zakresie zarządzania – średnio 8 godz.
W trakcie ostatniego etapu doradztwa, przedstawicielom przedsiębiorstwa objętego wsparciem, zostaną udzielone wskazówki z zakresu zarządzania ochroną środowiska, zarządzania energią w przedsiębiorstwie, wykorzystania zarządzania projektami w realizacji inwestycji środowiskowych. Doradztwo ukierunkowane jest na wdrożenie metod skutecznego zarządzania projektami inwestycji ekologicznych, a także zarządzania w zakresie energii i ochrony środowiska już po wdrożeniu zalecanych rozwiązań.
Dla każdego przedsiębiorstwa objętego wsparciem zostanie opracowane studium techniczno-ekonomiczne w zakresie wdrożenia rozwiązań ograniczających energochłonność, optymalizacji rozwiązań z zakresu zarządzania energią i wpływających na ochronę środowiska.
Kryteria uczestnictwa w Projekcie
Z oferowanych w ramach Projektu usług doradczych mogą skorzystać przedsiębiorstwa produkcyjne, spełniające łącznie następujące warunki:
1. posiadające status małego lub średniego przedsiębiorstwa
2. prowadzące działalność gospodarczą i mające siedzibę lub zarejestrowany oddział na obszarze województwa dolnośląskiego
3. których działalność nie dotyczy: sektora rybołówstwa i akwakultury, produkcji podstawowych produktów rolnych, przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, sektora węglowego,
4. nie pozostające pod zarządem komisarycznym, nie znajdujące się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego czy postępowania naprawczego
5. na których nie ciąży obowiązek zwrotu pomocy wynikający z wcześniejszej decyzji Komisji uznającej pomoc za niezgodną z prawem i ze wspólnym rynkiem
6. łączna kwota przyznanej przedsiębiorstwu pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat nie przekroczyła 200 tys. EUR.
7. deklarują wdrożenie wypracowanych w czasie doradztwa rozwiązań w całości lub w części w ciągu 9 miesięcy od jego zakończenia
Formy przyjmowania zgłoszeń
Zgłoszenia do projektu przyjmowane są wyłącznie w oparciu o dostarczone dokumenty:
formularz zgłoszeniowy, oraz załączniki:
potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia dokumentu rejestrowego nie starszego niż 3 m-ce,
potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia zaświadczenia o numerze NIP,
potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON,
zakres danych do przetwarzania,
oświadczenie, iż na podmiocie nie ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej,
oświadczenie, iż podmiot nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
oświadczenie o kwocie przyznanej podmiotowi pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat,
zgromadzone przez podmiot w ciągu trzech ostatnich lat zaświadczenia o przyznanej podmiotowi pomocy de minimis (jedynie w przypadku, gdy podmiot był beneficjentem takiej pomocy).
Regulamin projektu oraz niezbędne dokumenty rekrutacyjne zamieszczone są w zakładce „Pliki do pobrania” na stronie Projektu: http://www.pozytywnaenergia.org.pl/
Zgłoszenia przyjmowane są w następujący sposób:
a. osobiście w Biurze Projektu;
b. za pośrednictwem poczty, na adres Biura Projektu – Róg S. J. Consulting & Business Training, ul. Robotnicza 72F lok. 209, 53-607 Wrocław.
Zapraszamy do udziału w Projekcie!
http://www.pozytywnaenergia.org.pl/
Róg Spółka Jawna Consulting & Business Training
BIURO PROJEKTU WE WROCŁAWIU
ul. Robotnicza 72F, lok. 209
53-607 Wrocław
tel./fax: 71 788 54 49
kom.: 728 489 966
e-mail: wroclaw@rogsj.pl