Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
19 Paź 2011

„Tadeusz Różewicz – u nas lubiany, tam znany”

 „Po wojnie nad Polską przeszłą kometa poezji. Głową komety był Różewicz, reszta to ogon".  W ten lapidarny sposób Stanisław Grochowiak wyraził swój


 „Po wojnie nad Polską przeszłą kometa poezji. Głową komety był Różewicz, reszta to ogon".
 W ten lapidarny sposób Stanisław Grochowiak wyraził swój zachwyt nad twórczością Tadeusza Różewicza - poety, dramatopisarza, prozaika, scenarzysty. W hierarchii twórców poezji polskiej XX wieku autor „Niepokoju” stawiany jest razem z Miłoszem na najwyższym miejscu, dlatego nie można zapomnieć o rocznicach związanych z Mistrzem Pióra.
 
Pretekstem do spotkania 7 października 2011 roku w Gimnazjum im. Ratowników Górskich były 90 urodziny honorowego obywatela Karpacza – Tadeusza Różewicza. Uroczystość była elementem polsko – niemieckiego projektu: „Tadeusz Różewicz – u nas lubiany, tam znany”. Inicjatorem obchodów rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza był dyrektor Muzeum Sportu i Turystki w Karpaczu, pan Zbigniew Kulik, który jubilata zna osobiście. Impreza przygotowana była wspólnie z nauczycielami i uczniami Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu.
Pobyt w górach w różnych porach roku, poznawanie historii miasta, a przede wszystkim spotkania z ludźmi stanowiły inspirację do wielu utworów, które zostały zaprezentowane na uroczystości przez dzieci niemieckie jak również przez uczniów Gimnazjum (Agnieszkę Kowalczyk, Marcelinę Agacką, Sandrę Urbańczyk, Oliwię Wiśniewską, Jakuba Dukowicza). Na początku imprezy głos zabrała pani wicedyrektor Dorota Andreasik, która przywitała przybyłych gości z partnerskiego miasta Reichenbach oraz wszystkich zebranych. Następnie pan Zbigniew Kulik przybliżył sylwetką Tadeusza Różewicza i wyświetlił prezentację multimedialną ukazującą pobyty poety w Karkonoszach. W dalszej części uroczystości uczniowie polscy i niemieccy czytali teksty jubilata. Całość oprawiona była prezentacją multimedialną ilustrującą treść utworów.