Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

DZIKI WODOSPAD

Kamienna zapora przeciwrumoszowa i wodospad na Łomnicy.

Dziki Wodospad, położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki.

Początek Łomnicy znajduje się na wysokości 1407m n.p.m. Jej obszarem źródliskowym jest Równia pod Śnieżką. Charakteryzuje się ona ogromnym spadkiem wód, szczególnie w górnym biegu, co w połączeniu z ulewnymi deszczami i wiosennymi roztopami wielokrotnie było przyczyną groźnych powodzi. Niszczycielska siła dawała o sobie znać szczególnie w XIX wieku. Oberwanie chmury w górach i wezbranie wód w 1816 roku doprowadziło do olbrzymich zniszczeń w całej Kotlinie Jeleniogórskiej, gdzie suma strat wyniosła 109 496 talarów. Dwadzieścia osiem lat później do Wielkiego Stawu zeszła potężna lawina, powodując zmiażdżenie lodu i wylew wody. Fala na rzece, powstała w wyniku tego zdarzenia, niosła ze sobą kry, wyrwane drzewa, głazy, kamienie i potężną ilość wody, która niszczyła wszystko na swojej drodze.

Szczególnie tragiczna była powódź z roku 1897, po której ówczesne władze podjęły decyzję o budowie zbiorników zabezpieczających. Zaporę nazywaną dziś Dzikim Wodospadem wybudowano w latach 1910 – 1915. Swoją skuteczność potwierdziła ona wraz z innymi tego typu urządzeniami w 1997 roku, podczas powodzi tysiąclecia.

 

MapaPokaż noclegi i restauracje w odległości