Wersja kontrastowa: Alt + Z
Przejdź do treści strony: Alt + X
Przejdź do nawigacji strony: Alt + C
Mapa Witryny: Alt + V
Wyszukiwarka: Alt + B
We wrześniu rozpocznie się realizacja projektu szybkiego reagowania dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska. Firmy z całej Polski na szybką pomoc szkoleniowo-doradczą musza poczekać do przyszłego roku.
Firmy, które z powodu kryzysu zwolnią pracowników lub chcą zmienić profil działalności otrzymają tzw. szybkie wsparcie z EU. Zamiast pisać projekt i startować w konkursie, przedsiębiorcy będą mogli przystąpić do projektu tzw. szybkiego reagowania przygotowanego przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jak mówi GP Michał Bonin z PARP, na przełomie sierpnia i września zostanie ogłoszony przetarg, w którym zostanie wybrany wykonawca projektu. Będzie odpowiedzialny m.in. Za opracowanie planu rozwoju lub plany restrukturyzacji firmy, która odczuła skutki kryzysu. Będzie też udzielać przedsiębiorcom ciągłego lub okresowego doradctwa, np. W zakresie prawa I reklamy, co nie było możliwe w projektach szkoleniowych realizowanych w trybie konkursowy.
PARP zamierza objąć pomocą szkoleniowo-doradczą 4 tyś. osób z 200 firm, głównie z z sektora MSP. Szacuje, że projekt ruszy od przyszłego roku PARP na szkolenia i doradctwo przeznaczy 50 mln zł.
Projekty szybkiego reagowania mogą byc realizowane także regionalnie, ale zdecydowało się na to tylko jedno województwo. Jeszcze w lipcu Urząd Marszałkowski we Wrocławiu ogłosi konkurs na wybór partnera, z którym zrealizuje projekt o wartości 10 mln zł. Jak zapewnia Zbigniew Dynak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, projekt może ruszyć pod koniec września.
-Zależy nam, aby pomoc była dostępna jak najszybciej, zanim firmy zaczną zwalniać – mówi Zbigniew Dynak.
Firma wybrana w konkursie dokona analizy potencjalnych potrzeb pracodawców w regionie i potrzeb szkoleniowych tracących pracę. Zwalniani pracownicy otrzymają pomoc szkoleniową, która ma ich zaaktywizować do szukania nowego miejsca pracy, także poza miejscem zamieszkania. W ramach projektu będa też wypłacane dodatki relokacyjne. Największa pula środków zostanie przeznaczona na dotacje zwalnianych osób, które będa chcialy założyć własną działalność. Natomiast przedsiębiorstwa mające problemy z powodu kryzysu będą mogły uzyskać wsparcie w postaci doradztwa.