Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
14 Wrz 2010

Karatecy w muzeum

Karateków kojarzy się najczęściej z białymi kimonami, okrzykami, walką i mistrzem Miyagi z filmu „Karate Kid” z lat osiemdziesiątych. Nowej wersji tego filmu z bieżącego roku


Karateków kojarzy się najczęściej z białymi kimonami, okrzykami, walką i mistrzem Miyagi z filmu „Karate Kid” z lat osiemdziesiątych. Nowej wersji tego filmu z bieżącego roku jeszcze nie widziałem, ale wiem, że w nowej ekranizacji nie ma pana Miyagi, którego zastąpił mistrz Han. Polska premiera wspomnianego obrazu odbędzie się dopiero w dniu 24.09.2010, natomiast białe kimona, walki i okrzyki można zobaczyć już teraz na wystawie pt. „XXX lat karate shotokan w Kotlinie Jeleniogórskiej na Dolnym Śląsku”.

Wystawa została zorganizowana z okazji XII Mistrzostw Świata Karate Shotokan FSKA – Kowary-Karpacz, 23-26.09.2010. Jej inauguracja miała miejsce w dniu 13.09.2010 roku o godzinie 15.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu przy ul. M. Kopernika 2. Patronat honorowy objęli nad nią Jerzy Pokój – Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego oraz Elżbieta Zakrzewska – Poseł Ziemi Jeleniogórskiej, która dokonała uroczystego otwarcia ekspozycji wraz z Dyrektorem Muzeum Zbigniewem Kuligiem, a także karatekami Januszem i Pawłem Piepiorą, Grzegorzem Truchanowiczem, Dorotą Skórzecką, Ryszardem Dwornikiem oraz Adamem Urodą. Inaugurację zaszczycili swoją obecnością parlamentarzyści, przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz samorządowych, mediów, świata sportu, kultury i nauki, oraz karatecy – zawodnicy, trenerzy, działacze, a także naukowcy.
Na ekspozycji obejrzeć można zdjęcia przedstawiające karateków podczas treningów i pokazów na seminariach, walk toczonych na mistrzostwach świata i Polski, oraz chwil tryumfu po zdobyciu miejsc na podium. Dynamiczne obrazy uzupełnione są przez wybrane, statyczne zdjęcia prezentujące bogatą historię karate shotokan na Ziemi Jeleniogórskiej. Na wystawie nie brakuje medali, pucharów, dyplomów i rekwizytów związanych z kulturą japońską, w tym broni białej.
Myślę, że takiej ekspozycji nie powstydziliby się filmowi mistrzowie sztuk walki Miyagi i Han, gdyby tylko mogli ją zobaczyć. Wystawa jest czynna do końca października bieżącego roku. Jako współorganizator serdecznie zapraszam do jej obejrzenia.
 
Zbigniew Piepiora
14.09.2010
 
 

Karatecy w muzeum