Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
11 Mar 2025

Kontrole palenisk domowych


W związku z ciążącym na gminie obowiązkiem wynikającym z art. 379 ust. 1-6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwałą antysmogową nr XLI/1407/17 sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. od 1 lipca 2024 r. Burmistrz Karpacza przypomina, że na terenie gminy Karpacz sukcesywnie przez cały rok prowadzone są kontrole planowe lub interwencyjne palenisk domowych pod kątem rodzaju paliwa grzewczego.

Kontrole przeprowadzane są przez upoważnionych pracowników Urzędu Miejskiego w Karpaczu oraz Straż Miejską w Karpaczu. 

Kontrole palenisk – zasady ogólne:

  • Kontrolowana osoba fizyczna ma przede wszystkim prawo do uczestniczenia w kontroli. Ponadto zobowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli bez wcześniejszego powiadomienia, a w szczególności umożliwić wstęp kontrolującego na teren nieruchomości w godzinach od 6 do 22, przeprowadzanie badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, udzielić niezbędnych informacji, a także okazać dokumenty.
  • Utrudnianie przeprowadzenia kontroli pracownikom Urzędu, lub niewpuszczenie ich na teren posesji, grozi zastosowaniem art. 225 § 1 Kodeksu karnego („Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”).
  • Na terenie nieruchomości sprawdzane będą wszystkie źródła ogrzewania pod kątem ich zgodności z normami i przepisami obowiązującymi na terenie województwa (np. posiadanie tabliczki znamionowej, stan techniczny urządzenia, klasa, rok produkcji). Na tym etapie właściciel może zostać zobowiązany do przedstawienia dokumentów dotyczących pieca i jego sprawności (np. raportu z badań). Kontrolujący może sprawdzić pomieszczenie kotłowni , palenisko, miejsce składowania opału, jakość paliwa (np. może żądać przedstawienia świadectwa jakości zakupionego opału, dokonać pomiaru urządzeniem wilgotności drewna). Urzędnicy mają prawo wykonać dokumentację fotograficzną oraz pobrać próbki popiołu do badań.
  • Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzany będzie protokół. Kontrolowany jest uprawniony do otrzymania jednego egzemplarza protokołu kontroli. Kontrolowany ma również prawo wnieść zastrzeżenia i uwagi do protokołu wraz z uzasadnieniem. Ponadto może odmówić podpisania protokołu (bo np. nie zgadza się z jego treścią), w takiej sytuacji kontrolujący umieszcza o tym wzmiankę w protokole, a odmawiający podpisu może, w terminie 7 dni, przedstawić swoje stanowisko na piśmie burmistrzowi.
  • W przypadku wykrycia nieprawidłowości właściciel budynku będzie zobowiązany do ich usunięcia i poddany powtórnej kontroli. Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący, może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.
  • Kontrola będzie służyła również działaniom edukacyjnym – informowanie mieszkańców o konieczności wymiany starych źródeł ciepła i możliwości uzyskania dofinansowania do tego rodzaju inwestycji m.in. w programie Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie.

Czego nie wolno palić:

  • materiały z tworzyw sztucznych albo płyt wiórowych,
  • malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet,
  • płyt paździerzowych czy paneli podłogowych,
  • płyt wiórowych, które są lakierowane na wysoki połysk,
  • podkładów kolejowych,
  • zabrudzonych, pomalowanych, impregnowanych desek, lakierowanych elementów mebli i starych ram okiennych,
  • odpadów powstających w gospodarstwie domowym, np. pampersów, butelek plastikowych, foli, reklamówek, opakowań z tworzyw sztucznych, puszek, starych ubrań, butów, kartonów po mleku czy sokach, kolorowych czasopism, kolorowych tekturowych opakowań po herbacie czy ciastkach, opakowań po farbach/lakierach, opon.

Co ważne, należy też zwrócić uwagę na jakość spalanego węgla i drewna. Drewno nie może mieć wilgotności większej niż 20% (powinno być sezonowane min. 2 lata), zakaz jest stosowania mułów, flotów i miałów węglowych (węgla o uziarnieniu 0-3 mm powyżej 15%).

Spalanie tych śmieci w domowych piecach jest przyczyną powstawania wielu toksycznych, a nawet rakotwórczych substancji. Zadbajmy o nasze wspólne czyste środowisko!

Kontrole palenisk domowych