Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI

Muzeum ukazuje genezę turystyki, rozwój sportów zimowych oraz ochronę przyrody.

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wizyty w Muzuem Sportu i Turystyki, aby choć pokrótce zapoznać się z jego historią i z większą świadomością odwiedzać kolejne atrakcje.

Muzeum powstało w 1974 roku i mieści się w zabytkowym budynku przysłupowym. Jego zbiory są bardzo bogate i obejmują całe Sudety Zachodnie. Ekspozycja stała składa się z trzech działów.

GENEZA I ROZWÓJ TURYSTYKI

Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy prezentują najważniejsze wydarzenia i przejawy działalności gospodarczej związane z penetracją Karkonoszy oraz późniejszym rozwojem turystyki. Przedstawiono działalność m.in. Walonów, górników, pasterzy i laborantów. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Ryciny i oryginalne eksponaty prezentują tradycje dawnej turystyki karkonoskiej, m.in. lektyki i sanie rogate. 

Z DZIEJÓW SPORTÓW ZIMOWYCH

Karkonosze są górami, gdzie najwcześniej w Europie zaczęto uprawiać sporty zimowe. Rozwinęły się tu m.in. saneczkarstwo i narciarstwo. Po II wojnie światowej Karpacz był centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy. Osobny dział poświęcony jest Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. 

OCHRONA PRZYRODY

Różnorodne eksponaty i barwne fotogramy w sali wystawowej przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Prezentując wybrane - najpiękniejsze okazy świata roślinnego i zwierzęcego, a także mówiąc o geologii i klimacie regionu, dział ten przypomina o potrzebie ochrony (zachowania i rozwoju) dla siebie i innych tego pięknego zakątka naszego kraju. Wielką osobliwością działu jest dwugłowe ciele.

Obok wystawy stałej w sali na piętrze prezentowane są ekspozycje czasowe.

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI W KARPACZU
ul. M. Kopernika 2, 58-540 Karpacz
tel. 75 76 19 652
e-mail: muzeumsportu@dolnyslask.pl
www.muzeumsportu.org

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godzinach 10.00 - 17.00 (poniedziałki - nieczynne)
Ceny biletów: normalny – 15 zł , ulgowy – 10 zł, audioprzewodnik – 5 zł.

MapaPokaż noclegi i restauracje w odległości