Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
20 Mar 2022

Nowa telewizja cyfrowa (DVB-T2)

28 marca zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej


W II kwartale 2022 r. przejdziemy na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVBT-2. Kupując nowy telewizor upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. 

Kiedy dokładnie nastąpi zmiana?

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach:

  • Etap I - 28 marca – południowo-zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, dolnośląskie)
  • Etap II - 25 kwietnia – północno-zachodnia część kraju (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie)
  • Etap III - 23 maja – południowy-wschodnia część kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie)
  • Etap IV - 27 czerwca – północno-wschodnia część kraju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie)

Odbiór programów w nowym standardzie będzie wymagał odpowiedniego telewizora. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy Twój odbiornik obsługuje DVB-T2. Możesz to zrobić zaglądając do instrukcji obsługi, w internecie lub u sprzedawców sprzętu. Większość oferowanych obecnie telewizorów ma już tę funkcję. Jeżeli nawet tak nie jest, nie musisz kupować nowego. Aby nadal oglądać programy telewizji naziemnej wystarczy zaopatrzyć się w dodatkowy dekoder.
Ponieważ zmienią się częstotliwości nadawania niektórych programów, być może będzie też trzeba na nowo dostroić telewizor i zmienić ustawienie anteny. 
Wszystkie informacje na temat DVB-T2 i odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz na stronie gov.pl/cyfrowaTV oraz na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu Łączności – PIB.


Dofinansowanie do zakupu nowego telewizora lub dekodera

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ustanowione zostaną dwa rodzaje dofinansowania dla gospodarstw domowych - 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów. Dofinansowanie będzie przysługiwało na gospodarstwo domowe, które ze względu na swoją sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Aby otrzymać świadczenie, osoba składając wniosek będzie musiała złożyć oświadczenie, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego. Infolinia dotycząca programu dofinansowania do odbioru TV jest dostępna pod numer telefonu 42 253 54 30 (kontakt telefoniczny możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 – 18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 18:00). 

Informacja pochodzi ze strony gov.pl/cyfrowaTV