Wersja kontrastowa: Alt + Z
Przejdź do treści strony: Alt + X
Przejdź do nawigacji strony: Alt + C
Mapa Witryny: Alt + V
Wyszukiwarka: Alt + B
Odpowiedź Burmistrza Karpacza na pismo Dyrektora Miejskiej Kolei Linowej z dnia 17 marca br..
We wspomnianej przez Państwa notatce przekazałem tylko informację dotyczącą stopnia realizacji przygotowań do realizacji modernizacji Kopy. Fakt jest faktem, jednocześnie mam świadomość trudności związanych z koniecznością uzyskania wszystkich formalno-prawnych uzgodnień niezbędnych do zrealizowania inwestycji w obszarze Natura 2000 oraz na terenie Parku Narodowego. Pragnę tylko nadmienić, że od listopada 2010 r. nie mamy od Państwa żadnej pisemnej informacji dotyczącej problemów związanych z zakończeniem prac nad raportem oddziaływania na środowisko.
Ze swojej strony, jak i ze strony całego Urzędu, deklaruję pomoc i zaangażowanie w realizację modernizacji kompleksu narciarskiego „Kopa”. Przypomnę tylko, że zgodnie z ustaleniami ze spotkań, które miały miejsce w miesiącach styczeń i luty br., zaraz po otrzymaniu od Państwa kompletu dokumentów niezbędnych do przygotowania uchwał w sprawie sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Karpacza – część obszaru jednostki strukturalnej „I” - Karkonoski Park Narodowy, w obrębie którego przewiduje się modernizację istniejącej kolei linowej na Kopę oraz istniejącego, towarzyszącego istniejącym wyciągom krzesełkowym, narciarskiego zagospodarowania stoku jak również w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu kolei linowej i tras narciarskich „Kopa”, zostały one przeze mnie niezwłocznie skierowane pod obrady Rady Miejskiej i w dniu 28 lutego br. zostały podjęte, tym samym rozpoczęła się procedura planistyczna.
Jednocześnie chcę zwrócić uwagę na fakt, że gdyby nie spotkania, które z mojej inicjatywy odbyły się w Urzędzie Miasta oraz merytoryczna praca wszystkich ich uczestników nad dostarczonym przez Państwa dokumentami, nie zostałaby wykazana konieczność zmiany Studium, jako elementu niezbędnego do realizacji zamierzenia inwestycyjnego Miejskiej Kolei Linowej. Gdyby nie to spotkanie, które wykazało konieczność najpierw zmiany Studium, a później zmiany planu zagospodarowania dla tej jednostki, mogłoby się okazać, że cała praca związana z Państwa wnioskiem po roku czasu okazała by się bezcelowa i nieskuteczna. Wszystko trzeba było by zacząć od nowa, ale dzięki naszej współpracy udało się ominąć ten problem.
Chcę również zwrócić Państwa uwagę na fakt, że obecnie równolegle prowadzone prace nad Studium i Planem dla terenów leżących na obszarze KPN są właściwym momentem do opracowania takiego rozwiązania, które umożliwi w przyszłości skomunikowanie ze sobą dolnej stacji wyciągu na Kopę z górną stacją wyciągu firmy Winterpol.
To zagadnienie zostawiam Państwa decyzji.
W chwili obecnej trwają prace nad przygotowaniem przetargu dotyczącego wyboru biura planistycznego, które opracuje zmianę Studium i plan dla Kopy. Mam nadzieję, że do 15 kwietnia br., jeśli nie zaistnieją nieprzewidziane okoliczności (np. odwołanie jednego z uczestników przetargu), uda się wyłonić wykonawcę tych prac.
Wszystkie informacje dotyczące realizowanych zadań w związku z Państwa planowanymi inwestycjami znajdują się na miejskiej stronie internetowej pod adresem www.karpacz.pl.
Jako członek Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego, zawsze podkreślałem konieczność rozwoju infrastruktury narciarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Kopy. Mam nadzieję, że po uzyskaniu przez Państwa od Karkonoskiego Parku Narodowego jak również z innych instytucji wszystkich niezbędnych uzgodnień będę mógł poprzeć Państwa wniosek podczas obrad Rady Naukowej KPN. Najbliższe posiedzenie Rady Naukowej KPN odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia br. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, w którym będę uczestniczył.
Mam świadomość, że procedury związane z uzgodnieniem inwestycji są bardzo trudne i w wielu wypadkach wymagają kompromisu. Potwierdzeniem tezy o trudnościach w opracowaniu dokumentów planistycznych dla inwestycji realizowanych w obrębie Natury 2000 jest ostatnie pismo, które do Państwa skierowałem.
Stowarzyszenie SOKiAS zwróciło uwagę na prawdopodobieństwo występowania sóweczki w pobliżu realizowanego wyciągu przez firmę Winterpol, a tym samym swoim pismem narzuciło nam konieczność uwzględnienia tej sytuacji w Państwa raporcie oddziaływania na środowisko.
Na pewno takie działania Stowarzyszenia SOKiAS nie wpływają na skrócenie procedury przygotowywania dokumentów planistycznych, ale biorąc pod uwagę determinację Państwa w przygotowaniu tej inwestycji wierzę, że uda się Wam w dosyć krótkim czasie uzgodnić niezbędne elementy umożliwiające realizację przedsięwzięcia i otrzymam od Państwa poprawiony raport oddziaływania na środowisko z uwzględnionymi opiniami i uwagami, abym mógł zlecić, zgodnie ze wszelkimi procedurami przygotowanie niezbędnej dla tej inwestycji decyzji środowiskowej.
Mam nadzieję, że nasze wzajemne kontakty weszły na nową, konstruktywną drogę w relacji Miasto – inwestor. Mam również nadzieję, że Miejska Kolej Linowa nie traktuje władz Miasta jako przeciwnika, czy też wroga, ale jako partnera, z którym może współpracować i na którego może liczyć przy realizacji swoich zamierzeń inwestycyjnych. Nigdy nie dzieliłem inwestorów na lepszych i gorszych. Ich wiarygodność staram się oceniać na podstawie zaangażowania i skuteczności w realizacji postawionych przez nich celów.
Burmistrz Karpacza
(-) Bogdan Malinowski