Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
10 Mar 2011

Odpowiedź Burmistrza Karpacza na wnioski gestorów bazy hotelarskiej zgłoszone na spotkaniu w dniu 11 lutego 2011 r.

Wniosek nr 2 Zagwarantowanie w planie zagospodarowania przestrzennego terenów pod budowę infrastruktury narciarskiej, saneczkowej, tras rowerowych, przedłużenie trasy biegowej i zabezpieczenie w


Wniosek nr 2
Zagwarantowanie w planie zagospodarowania przestrzennego terenów pod budowę infrastruktury narciarskiej, saneczkowej, tras rowerowych, przedłużenie trasy biegowej i zabezpieczenie w budżecie tegorocznym środków pod przygotowanie terenów pod te inwestycje.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęte zostały uchwały w sprawach:
1)      przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny kompleksu narciarskiego w rejonie Góry Saneczkowej w Karpaczu,
2)      przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Karpacza – część obszaru jednostki strukturalnej „I” - Karkonoski Park Narodowy, w obrębie którego przewiduje się modernizację istniejącej kolei linowej na Kopę oraz istniejącego, towarzyszącego istniejącym wyciągom krzesełkowym, narciarskiego zagospodarowania stoku,
3)      przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu kolei linowej i tras narciarskich „Kopa” w Karpaczu.
Dzięki temu rozpoczął się proces planowania inwestycji narciarskich w mieście.
Informuję również, że:
1)      rozpoczął się proces inwestycyjny budowy wyciągu w Białym Jarze, mimo prób wstrzymania tej inwestycji przez Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej w Karpaczu,
2)      do dnia dzisiejszego, tj. 08 marca 2011 r., Miejska Kolej Linowa Sp. z o.o. nie złożyła wyjaśnień dotyczących planowanej inwestycji oraz nie przedłożyła poprawionego raportu oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji co jest niezbędne do zakończenia postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla zadania inwestycyjnego pn.: „Przebudowa istniejącej kolei linowej na Kopę wraz z rozbudową infrastruktury towarzyszącej”, pismo w powyższej sprawie doręczono w listopadzie 2010 r.,
3)      trwają prace nad przygotowaniem koncepcji powstania Centrum Narciarstwa Biegowego i Sportu Chomątowa polegające na:
a) wydłużeniu tras narciarskich w Karpaczu Górnym na bazie istniejącej trasy biegowej FIS:
- droga Chomątowa,
- droga tramwajowa,
- łączniki,
b) budowie pętli ścieżki asfaltowej (łyżworolki, nartorolki),
c) wyznaczeniu tras do nordic walkingu i ścieżek rowerowych,
d) budowie zaplecza (toalety, bar, wypożyczalnie, sklep), boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią oraz parkingu.
 
Wniosek nr 3
Niepodejmowanie przez Radnych uchwał zmian w planie przestrzennego zagospodarowania Karpacza dotyczących możliwości budowy wielkopowierzchniowych obiektów hotelarskich powyżej możliwości, które zapewnia obowiązujący plan.
 
Na miejskiej stronie internetowej zostanie umieszczony rejestr wszelkich wniosków zgłaszanych przez właścicieli nieruchomości o konieczności przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Karpacza. Jednocześnie będę zabiegał aby wnioskodawcy (inwestorzy) osobiście uzasadniali konieczność wprowadzenia zmian do planu podczas posiedzeń komisji Rady Miejskiej.
 
Wniosek nr 4
(...) uregulowanie możliwości korzystania z hali sportowej (...).
 
W dniu 22 marca br. o godzinie 10.oo odbędzie się w Urzędzie Miejskim spotkanie z gestorami, którzy są zainteresowani korzystaniem z hali sportowej.
 
Wniosek nr 5
(...) wypracowanie takiego kalendarza, w którym znalazłaby się różnorodna i bogata oferta atrakcji m.in. koncerty, imprezy dla rodzin z dziećmi. Powinna ona powstać dużo wcześniej przed nadchodzącym sezonem, aby zachęciła do przyjazdu do Karpacz.
Wniosek nr 6
Bezpłatne umożliwienie prezentacji obiektom noclegowym w ramach Internetowej Bazy Noclegowej.
Wniosek nr 7
Wykorzystanie istniejących możliwości Karpacza do ściągnięcia zawodów zimowych na skocznie Orlinek, trasę biegową oraz tor saneczkowy.
 
Dnia 02 marca 2011 r. odbyło się spotkanie robocze z gestorami bazy noclegowej (grupa inicjatywna) przy udziale kierownika referatu Promocji Miasta oraz informatyka miejskiego. Na spotkaniu omówiono kalendarz imprez na sezon zimowy 2012 oraz kalendarz imprez na sezon letni 2011. Przedyskutowano również kwestie związane ze zwiększeniem skuteczności działań promocyjnych miasta poprzez:
1)      ustalenie sposobów i form ich prowadzenia,
2)      uczestniczenie w targach,
3)      przebudowę strony internetowej.
Zwrócono uwagę na fakt, że na 300 obiektów dysponujących do 30 miejsc noclegowych, tylko ok. 150 posiada własną stronę internetową. W związku z tym przygotuję propozycje zmian obejmujących:
1)      obniżenie stawek za dzierżawę części witryny internetowej,
2)      stworzenie zakładki:
          a) dla małych obiektów,
          b) dla inwestorów,
          c) o sprzedaży obiektów,
3)      stworzenie pakietów (narciarskich, letnich itp.),
4)      pozycjonowanie strony www.karpacz.pl,
5)      portale społecznościowe,
6)      przebudowę strony internetowej.
Ponadto przygotuję propozycję folderu miasta Karpacza, w którym zostaną zaprezentowane atrakcje miasta, jak również każdy z podmiotów działających na terenie miasta będzie mógł zaprezentować swoją ofertę, pod warunkiem współfinansowania tego wydawnictwa.
Szczegółowe warunki korzystania ze strony internetowej miasta, jak również uczestniczenia w folderze Karpacza zaprezentuję na spotkaniu z gestorami bazy turystycznej na przełomie marca i kwietnia br..
 
Gmina Karpacz złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Rozwój i promocja pogranicza we współpracy gmin polsko – czeskich” w ramach Funduszu Mikroprojektu Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Projekt zakłada opracowanie koncepcji budowy marki Karpacza obejmującej m.in. potrzeby turystów w zakresie oferty oraz usług turystycznych, badanie struktury turystów odwiedzających miasto, aspekty dotyczące współpracy transgranicznej, określenie specyficznych cech marki, dobór nazwy marki, pozycjonowanie marki oraz ustalenie narzędzi promocji. W wyniku realizacji projektu stworzony zostanie System Identyfikacji Wizualnej, tj. zestaw reguł oraz zaprojektowanych standardów graficznych, które mają kreować pozytywne wyobrażenie o obszarze pogranicza oraz utrwalać pożądane opinie wśród turystów, partnerów i klientów miast objętych projektem. System Identyfikacji Wizualnej Karpacza obejmować będzie: opracowanie logo miasta oraz hasła/idei przewodniej przyszłych kampanii promocyjnych i marketingowych, wybór kolorystyki i litery firmowej, zaprojektowanie materiałów promocyjnych, przebudowę strony internetowej, opracowanie materiałów firmowych. Okres realizacji projektu 01/2012 – 10/2012.
Decyzja o przyznaniu dofinansowania projektu zostanie podjęta przez Euroregionalny Komitet Sterujący na posiedzeniu w dniu 22 marca 2011 r..          
Wniosek będzie realizowany przy udziale gestorów.
 
Wniosek nr 8
Zapewnienie w tegorocznym budżecie dodatkowych środków na promocję na targach oraz na ulepszenie i wzbogacenie strony internetowej miasta Karpacza, aby była ona przychylna dla pozyskania nowych inwestorów chcących zainwestować w infrastrukturę sportową i rozrywkową.
 
Na sesji Rady Miejskiej w dniu 28 lutego br. na mój wniosek została zwiększona kwota na działania promocyjne miasta o sumę 150.000,00zł. Szczegółowy zakres podziału tej kwoty (działania promocyjne, targi, kampanie medialne, folder itp.) zostanie ustalony z przedstawicielami gestorów.
 
Wniosek nr 9
Usunięcie z wydatków budżetu na rok 2011 inwestycji pod nazwą Trans Regio – Budowa ulicy Parkowej w Karpaczu o wstępnej wartości 24.872.614,00zł w celu zabezpieczenia tych środków na inwestycję potrzebną wszystkim gestorom i mieszkańcom pod nazwą „Karpaczański Basen Kąpielowy” z częścią odkrytą (letnią) i krytą (...)
 
Obecnie realizacja inwestycji na ul. Parkowej jest przedmiotem przetargu. Ostateczna decyzja dotycząca realizacji tego projektu zapadanie po 25 marca br., tj. po otwarciu ofert i stwierdzeniu czy kwota realizacji tej inwestycji zaproponowana przez wykonawcę jest możliwa do sfinansowania przez miasto Karpacz. Poinformuję radnych oraz gestorów o wyniku przetargu i sposobie finansowania zadania.
Kwestia budowy miejskiego basenu zostanie poddana gruntownej analizie, w której będą uczestniczyli radni oraz gestorzy. Wnioski zaprezentuję do końca czerwca br..
 
Wniosek nr 10
(...) wynegocjowanie z obiektami, które uzyskały zwolnienie z podatku od nieruchomości, od funkcjonujących basenów, możliwości korzystania z nich, za ulgową opłatą dla gości innych hoteli, którzy okażą się kartą pobytu lub opłatą miejscową na czas trwania zwolnienia podatkowego.
 
W dniu 25 lutego 2011 roku w Urzędzie Miejskim w Karpaczu odbyło się spotkanie gestorów z Dyrektorem hotelu „Sandra” - Panem Andrzejem Świderskim. W trakcie spotkania Pan Świderski oświadczył, że hotel „Sandra” jest otwarty na współpracę z gestorami. Przez półtora roku funkcjonowania obiektu z aquaparku skorzystało blisko 102.000 osób spoza hotelu, rekord stanowiło udostępnienie obiektu jednego dnia 750 osobom z zewnątrz. Obiekt dysponuje 163 szafkami, z czego 50% jest zawsze przeznaczone dla gości z miasta. Największe obłożenie aquaparku odnotowuje się od godziny 17.oo, najmniejsze z kolei w godzinach porannych. 
            Z inicjatywy Pana Zalewskiego – właściciela obiektu, gestorom bazy noclegowej w Karpaczu oraz ich gościom hotel „Sandra” oferuje 20% zniżkę na bilety, i tak
1)      bilet na basen w cenie 24,00 zł za 1,5 godziny,
2)      bilet do SPA w cenie 20,00 zł za 1,0 godzinę.
Szczegółowa oferta atrakcji znajdujących się w części basenowej oraz SPA znajduje się na stronie internetowej pod adresem www.sandraspa.eu. Bilety mogą nabyć sami gestorzy i włączyć do swojej oferty. Promocja ta ma charakter stały.
Istnieje również możliwość wykupienia karnetów w cenach:
1)      dla gości spoza Karpacza 170,00 zł za 10 godzin,
2)      dla mieszkańców Karpacza 150,00 zł za 10 godzin.
Karnety ważne są do 2 miesięcy od daty wystawienia.
            W celu omówienia szczegółów przedstawionej oferty gestorzy mogą kontaktować się z Panią Aleksandrą Nalberczyńską – Zastępcą Dyrektora hotelu „Sandra” tel. 75-75-19-444 lub 75-75-19-200.
Od 14 marca br. rozpocznie się kolejna, X edycja programu Karpacz +50. W ramach tego projektu mieszkańcy Karpacza będą mieli możliwość skorzystania z aquaparku w „Sandrze” w każdy poniedziałek i środę, w godzinach 8.3o-10.oo, za cenę 8,00zł.
 
Wniosek nr 11
Wyeliminowanie działalności tzw. „Szarej Strefy” (apartamentowce).
 
Na bieżąco monitoruję oferty internetowe dotyczące wolnych miejsc noclegowych w Karpaczu. W momencie stwierdzenia nielegalnej działalności wzywam do jej zaprzestania oraz usunięcia swojej reklamy, a w wypadku kontynuacji działalności zgłaszam ten fakt do Urzędu Kontroli Skarbowej. Kwartalnie jest to ok. kilkunastu przypadków. Sprawą wynajmowania krótkotrwałego noclegów w tzw. apartamentowcach będę chciał zainteresować służby podatkowe.