Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
28 Lut 2022

POMOC DLA UKRAINY

Infolinia dla uchodźców z Ukrainy! / Гаряча лінія для біженців з України! 71 701 11 00


WERSJA UKRAIŃSKA / Україномовна версія

Ministerstwo doradza obywatelom Ukrainy, jak szukać w Polsce pracy

Poszukujący zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z dostępnej w ich języku Centralnej Bazy Ofert Pracy, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524. Mogą także zarejestrować się w urzędzie pracy. Dzięki temu mają dostęp do:

 • pośrednictwa pracy
 • poradnictwa zawodowego
 • szkoleń, również w zakresie języka polskiego.

Obywatele Ukrainy do podjęcia pracy nie potrzebują już żadnych zezwoleń ani oświadczeń. Jedyny wymóg formalny zgłoszenia faktu zatrudnienia obywatela Ukrainy leży po stronie pracodawcy. Ma na to 14 dni.

WZORY DOKUMENTÓW DO POBRANIA:

Umowa o pracę w języku ukraińskim >

Umowa zlecenia w języku ukraińskim >

Informacja o warunkach zatrudnienia w języku ukraińskim >

Pamiętaj!

 • Nie zgadzaj się na podjęcie pracy bez podpisania umowy na piśmie. Bez podpisanej umowy pracujesz nielegalnie i jesteś pozbawiony/pozbawiona praw wynikających z legalnego zatrudnienia.
 • Przed podpisaniem umowy o pracę zapoznaj się z warunkami w niej zawartymi, ewentualnie poproś kogoś, aby wyjaśnił i pomógł Ci zrozumieć jej zapisy.
 • W przypadku gdy zostaniesz przez pracodawcę niewłaściwie potraktowany, np. gdy pracodawca stosował wobec Ciebie przymus fizyczny lub psychiczny – zgłoś koniecznie sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Przydatne linki (strony dostępne w języku ukraińskim):


Informacja o możliwości wyjazdów ukraińskich uchodźców do Wielkiej Brytanii

Відомості про імміграцію для українців та їхніх родичів

Програма «Дім для українців»


Wydawanie numerów PESEL

W dniu 4 kwietnia wydawanie numerów PESEL odbywać się będzie wyłącznie dla osób mieszkających w pensjonacie Widok, natomiast w dniach 5-6 kwietnia 2022 tylko dla osób mieszkających w Hotelu Reda. Pozostałe osoby nie będą przyjmowane.


Świadczenie 500+ dla Uchodźców z Ukrainy

Szanowni Państwo, informujemy, że 5 kwietnia, w godz. 9-13, w Sali Konferencyjnej na Stadionie Lekkoatletycznym w Karpaczu odbędzie się spotkanie w sprawie Świadczenia 500 + dla uchodźców z Ukrainy.

Wnioski o świadczenie 500 + można składać tylko elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. W związku z tym, w wyznaczonym terminie, w składaniu wniosków pomagać będą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby złożyć wniosek obywatel Ukrainy powinien mieć ze sobą:

1. zaświadczenie o nadanym nr PESEL – UKR (rodziców i dzieci);
2. numer rachunku bankowego w polskim banku;
3. adres e-mail;
4. telefon z polskim numerem.

Pomoc można uzyskać również w Placówce ZUS w Jeleniej Górze (ul. Sygietyńskiego 10), czynnej wtorek - piątek: 8.00-15.00. Dodatkowo 26 marca (sobota) oraz 27 marca (niedziela) sale obsługi będą czynne od 9:00 do 15:00.


Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł można składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Obrońców Pokoju 2A) codziennie w godz. 8-11.


Rozkład jazdy uruchamianych przez współpracy DB pociągów przeznaczonych do przewozu uchodźców Wrocław - Cottbus.


Świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Informujemy, że wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, można od dziś składać w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Karpaczu.

Wnioski w wersji papierowej dostępne są w pokoju nr 5 budynek „B” Urzędu Miejskiego w Karpaczu. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 757619594.

WNIOSEK W WERSJI DO DRUKU
INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA KARTY OSOBY PRZYJĘTEJ DO ZAKWATEROWANIA

Podstawa prawna

 


Отримай номер PESEL 

Aby uzyskać numer PESEL należy:

 • wypełnić wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie literami alfabetu łacińskiego, pobierz
 • dołączyć fotografię osoby, której numer PESEL jest nadawany (spełniająca wymagania dla zdjęcia do polskiego dowodu osobistego),
 • przełożyć dokument ukraiński potwierdzający tożsamość osoby.
 • Wniosek, składa się osobiście w postaci papierowej.
 • W imieniu osoby małoletniej wniosek składa: jedno z rodziców, opiekun prawny, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd. Jeżeli wniosek dotyczy dziecka do 12 roku życia to nie musi być one obecne przy składaniu wniosku, jeżeli ma jakikolwiek dokument. Jeśli przekroczyło granicę bez dokumentów to obecność jest obowiązkowa.
 • Od osób powyżej 12 roku życia pobierane są odciski palców oraz wzór podpisu.
 • Numer PESEL będzie nadawany obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP bezpośrednio z terytorium Ukrainy (przekroczyli wyłącznie granicę Ukraina-Polska), w okresie od dnia 24 lutego 2022 r.
 • Wniosek składa się w Urzędzie Miejskim w Karpaczu, ul. Konstytucji 3 Maja 54, budynek B.

Щоб отримати номер PESEL:

 • заповнити заявку на номер PESEL у зв'язку з конфліктом в Україні з літерами латинського алфавіту, завантажити
 • прикріпити фотографію особи, якій видається номер PESEL (відповідає вимогам до фотографії для ID-картки поляка),
 • розмістити український документ, що підтверджує особу.
 • Заява подається особисто на паперових носіях.
 • Від імені неповнолітнього заяву подають: один із батьків, законний опікун, працівник пробації, тимчасовий опікун, призначений судом. Якщо заява стосується дитини віком до 12 років, вона не повинна бути присутнім при подачі заяви, якщо у неї є якийсь документ. Якщо він перетнув кордон без документів, його присутність обов’язкова.
 • Відбитки пальців та зразок підпису беруть у осіб старше 12 років.
 • Номер PESEL буде присвоєно громадянам України, які прибули на територію Республіки Польща безпосередньо з території України (тільки перетнули українсько-польський кордон) у період з 24 лютого 2022 року.
 • Заява подається до Ратуші в Карпачі, вул. Konstytucji 3 Maja 54, будинок B.

ZBIÓRKA FINANSOWA prowadzona przez OSP KARPACZ nr konta 82 1020 2124 0000 8902 0430 3566

dla przelewów z zagranicy 
SWIFT: BPKOPLPW, IBAN: PL 82 1020 2124 0000 8902 0430 3566

Bezpłatne szczepienia

Informujemy, że w Centrum Medycznym Karpacz wszyscy dorośli obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie oraz COVID-19. Warunkiem prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. (Bezpłatne szczepienia na grypę realizowane będą wyłącznie do 31 marca 2022 roku.) Szczepienia odbywają się w każdy poniedziałek i środę w godz. 15:00 -16:00. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 530 271 492


Zakończenie zbiórki rzeczowej

Szanowni Państwo, to budujące jak wiele rzeczy przekazaliście podczas zbiórki dla uchodźców przebywających w Karpaczu. W sobotę dotarły do nas także 2 transporty darów z Niemiec. 40 tonowy tir, dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową w Łomnicy oraz bus zorganizowany z Rotary Club Puszczykowo, skąd dary przetransportowali rotarianie z RC Wolsztyn. Tym samym kończymy zbiórkę i zaczynamy organizować dystrybucję artykułów wśród naszych podopiecznych.
Jeszcze raz Wszystkim serdecznie dziękujemy!

PwC uruchomiło specjalną infolinię dla Ukraińców

Firma doradcza PwC uruchomiła pomocową infolinię dla Ukraińców. Pod specjalnym numerem telefonu eksperci po polsku, ukraińsku i angielsku będą doradzać w szczególności w kwestiach związanych m.in. z legalizacją pobytu i zatrudnienia w Polsce i formalnościami związanymi z tranzytem do innych krajów Unii Europejskiej. Ukraińskojęzyczni eksperci będą doradzać w szczególności w kwestiach związanych z:

 • legalizacją pobytu w Polsce,
 • legalizacją zatrudnienia w Polsce,
 • obowiązkowymi opłatami administracyjnymi (podatki, ubezpieczenie społeczne i medyczne)
 • formalnościami związanymi z tranzytem do innych krajów UE

Pomoc można uzyskać pod numerem +48 519 062 999.


Dzień otwarty w Szkole Podstawowej

W piątek, 11 marca o godzinie 10.00 w auli Szkoły Podstawowej odbędzie się dzień otwarty z elementami integracyjnymi dla ukraińskich dzieci.


Produkty przyniesione przez Państwa (przede wszystkim żywność i odzież) zbierane dla ludzi walczących w Ukrainie, przekazaliśmy koordynatorowi wojewódzkiemu - transport jest w drodze. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, w tym Szkole707 oraz Szkole Podstawowej w Łomnicy. Za pomoc w transporcie dziękujemy OSP Karpacz oraz Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej sp z oo w Karpaczu.

Sytuacja na dzień 09.03.2022 r.

W Karpaczu, pod naszą opieką przebywa ponad 400 uchodźców z Ukrainy.


Zbiórka rzeczowa

Na bieżąco monitorujemy potrzeby naszych podopiecznych z Ukrainy. Staramy się wyposażać ich we wszystkie niezbędne rzeczy z poszanowaniem ich godności i honoru. Rodzin przybywa, nie wszystko jesteśmy w stanie zorganizować we własnym zakresie. Docierają też do nas deklaracje wsparcia i pomocy od Mieszkańców. Aby pomoc świadczona była sprawnie, w sposób skoordynowany i celowy, listę potrzeb dla Uchodźców, którzy przebywają w naszym mieście publikujemy i uaktualniamy na grupie INFO Karpacz na portalu Facebook oznaczając ją tematem #pomocdlaukrainy.


Prowadzimy bazę tłumaczy, psychologów, animatorów oferujących pomoc. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z urzędem, tel. 75 76 19 975.

Zapisy dzieci do szkoły i przedszkola
 
Uchodźców zainteresowanych zapisaniem dzieci do Przedszkola lub Szkoły Podstawowej prosimy zgłaszać się bezpośrednio do Dyrekcji obu placówek. W przyszłym tygodniu planujemy zorganizować dzień otwarty w Szkole z elementami integracyjnymi dla dzieci z Ukrainy. O terminie będziemy Państwa informować.

Zbiórka finansowa
 
Za pośrednictwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Karpaczu uruchomiona została zbiórka finansowa. W akcie dobrej woli możecie Państwo dokonywać wpłat na konto nr 82 1020 2124 0000 8902 0430 3566. Zebrane środki będą kierowane na celową pomoc ukraińskim rodzinom przebywającym w Karpaczu. Przede wszystkim na leki.

Sytuacja na dzień 04.03.2022 r.
 
Dzisiaj pod opieką miasta znajduje się prawie 100 osób, kolejne są w drodze. Podopiecznych przybywa więc uruchomiony został kolejny ośrodek. Wśród rodzin potrzebujących mamy 40 dzieci, kobietę w ciąży oraz niepełnosprawnego mężczyznę. Na bieżąco realizujemy zapotrzebowanie podopiecznych na leki, kosmetyki, ubrania czy produkty dla dzieci.

Darmowa komunikacja dla obywateli Ukrainy

Autobusowa Komunikacja KARPACZBus wprowadziła darmowe przejazdy po Karpaczu dla obywateli Ukrainy. Rozkład jazdy: www.karpaczbus.pl


Darmowe startery dla obywateli Ukrainy

Od dziś, w każdym sklepie "Żabka", dostępne są darmowe startery sieci komórkowej Plus z darmowym Internetem i rozmowami na Ukrainię. Na starterach od samego początku włączony jest bezpłatny pakiet 500 minut do sieci komórkowych Kyivstar, Lifecell i Vodafone na Ukrainie, z którego można od razu korzystać. Do otrzymania startera wystarczy okazanie paszportu Ukrainy. W punkcie trzeba od razu dokonać rejestracji karty SIM, do czego potrzebny jest paszport lub karta pobytu.


Od dzisiaj, 3 marca został wprowadzony obowiązek ewidencji obywateli, którzy przebywają na terenie miasta, a mają zapewniony nocleg przez rodzinę, przyjaciół czy ludzi dobrej woli. Zgłoszenia prosimy realizować w Urzędzie Stanu Cywilnego, Urząd Miejski w Karpaczu, budynek B. Potrzebny jest paszport w przypadku dzieci (gdy brak paszportu) akt urodzenia dziecka. Dla usprawnienia pracy, w przypadku większych zorganizowanych grup zgłoszenia może dokonać jeden przedstawiciel. Ewidencjonujemy jedynie osoby, które przekroczyły granicę po 24.02.2022 r.


4 marca, o godzinie 18:00 na Stadionie Lekkoatletycznym odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy.


Na znak solidarności z naszym walczącym sąsiadem oraz rodzinami przybyłymi do Karpacza na deptaku wywiesiliśmy flagi Ukrainy. Zależy nam aby podopieczni czuli się u nas dobrze.


Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą wesprzeć uchodźców, od jutra mogą we wszystkich karpackich aptekach zakupić produkty, które wrzucą do specjalnie wyznaczonych pojemników. Zostaną one dostarczone do osób, którymi się opiekujemy. Serdecznie dziękuję Aptece Dr. MAX, Aptece pod Złotą Wagą oraz Aptece Zabobrze.


Uchodźcy, którzy przybyli do Karpacza ze zwierzętami mogą skorzystać nieodpłatnie z pomocy weterynaryjnej w przychodni SPECTRUM w Jeleniej Górze, tel. 780 116 201.


Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy przebywających w Karpaczu prosimy o zgłoszenie zapotrzebowania pod adresem iwona.wiekiera@karpacz.eu z podaniem liczby, struktury oraz kwalifikacji. Przekażemy je zainteresowanym osobom.


Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi uruchomiła  bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy – ofiar konfliktu wojennego. Lista adwokatów: https://www.karpacz.pl/public/att/pomoc_prawna_ukraina.pdf


Spotkanie ws. możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy

W związku z przyjazdem do naszego miasta uchodźców z Ukrainy konieczne staje się nie tylko zapewnienie im schronienia i pomocy humanitarnej, ale również wsparcie w poszukiwaniu pracy. W związku z tym zapraszamy Państwa na spotkanie ws. możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy, które odbędzie się 2 marca (środa) o godz. 12:00 w sali konferencyjnej na Stadionie Miejskim w Karpaczu.


Aktualne informacje dot. pomocy Karpacza dla uchodźców:

1. Przez cały czas w Urzędzie działa sztab kryzysowy. Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewodą oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

2. Do dyspozycji Wojewody przekazaliśmy dwa kolejne obiekty, łącznie na terenie Karpacza wyznaczyliśmy 4 obiekty noclegowe oraz dwie firmy cateringowe.

3. Dzisiaj przywieźliśmy do Karpacza 19 obywateli Ukrainy (kobiety z dziećmi). Mają oni zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc medyczną, pomoc psychologiczną. Pod naszą opieką jest też kolejna grupa 14 osób, które rozważają pozostanie w naszym mieście na czas kryzysu. Do nich przekażemy wózek dziecięcy zaoferowany przez Mieszkankę - dziękujemy za błyskawiczną reakcję.

4. O potrzebach naszych podopiecznych będziemy Państwa informować na bieżąco, tak abyśmy wspólnie mogli przekazać im KONKRETNE wsparcie.

5. Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Karpacza, a nie mają gdzie się zatrzymać, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii, w godzinach pracy Urzędu. Zapewnimy im nocleg, wyżywienie, opiekę oraz uruchomimy procedurę rejestracji.

6. Wszystkim mieszkańcom/obiektom, którzy zgłosili możliwość DODATKOWEGO, NIEODPŁATNEGO przyjęcia uchodźców lub zapewnienia im wyżywienia dziękujemy za okazane serce. Ważne! – Gmina ani Wojewoda nie ma możliwości opłacenia czy zrefundowania kosztów takich świadczeń.

7. Dziękujemy OSP Karpacz za gotowość udostępnienia na potrzeby uchodźców pomieszczeń remizy. Traktujemy je jako lokalizację alternatywną.

8. Obywatele Ukrainy, zgodnie z informacjami NFZ, mogą korzystać z opieki lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html. Osoby przekraczające granicę w związku z konfliktem zbrojnym są zwolnione z obowiązku kwarantanny. Od piątku będzie też możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw COVID-19 i bezpłatnego testowania. Polskie apteki mają obowiązek realizowania ukraińskich recept.

9. Uruchomiona została strona rządowa, gdzie obywatele Ukrainy mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina Przyłączam się do próśb służb i instytucji o to aby nasza pomoc była skoordynowana i celowa. Nie wszystkie zbierane produkty i rzeczy, są tym czego ofiary wojny POTRZEBUJĄ. Pomagajmy rozsądnie zgodnie z zasadą pomocniczości. O potrzebach w tym zakresie oraz aktualne informacje będziemy Państwu przekazywać za pośrednictwem miejskich kanałów informacyjnych. Posty w grupie będziemy oznaczać #pomocdlaukrainy.


Szanowni Gestorzy,

z wielkim smutkiem i niepokojem przyjmujemy informacje docierające do nas zza wschodniej granicy. Serca i umysły wielu z nas są dzisiaj w Kijowie i innych ukraińskich miastach. Jeżeli eskalacja konfliktu będzie postępować, będziemy mierzyli się z bardzo dużą falą uchodźców szukających schronienia. Okażmy solidarność z ludźmi, którzy zostali wypędzeni ze swoich domów przez wojnę i którzy pukają do naszych drzwi w nadziei na lepszą przyszłość.

Obiekty noclegowe, które deklarują gotowość nieodpłatnego przyjęcia uchodźców (jeżeli pojawi się taka potrzeba) prosimy o zgłaszanie się mailowo do p. Iwony Wiekiery - iwona.wiekiera@karpacz.eu

Prosimy także o przekazanie informacji do obywateli Ukrainy, którzy mieszkają lub pracują w Państwa obiektach, aby informowali swoich bliskich, że muszą zgłaszać się do ośrodków recepcyjnych na granicy lub placówek straży granicznej w celu objęcia ich wsparciem systemowym.


Fundacja Ukraina, która od wielu lat działa na rzecz migrantów z Ukrainy na Dolnym Śląsku, w obliczu wojny w Ukrainie, podjęła się koordynacji działań wspierających uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi.

W chwili obecnej w Fundacji (Instytucie Praw Migrantów) można uzyskać wsparcie i porady prawne na temat przekraczania granic Pl-UKR, legalizacji pobytu w Polsce, praw migrantów. Konsultacje i porady udzielane są bezpośrednio w siedzibie Fundacji Ukraina przy ul. Ruskiej we Wrocławiu, w ciągu najbliższych dni powstanie również centrum wsparcia prawnego, skupiające chętnych do pomocy prawników. Pomoc można również uzyskać telefonicznie pod numerami telefonów: 510 011 846; 571 330 203 Wsparcie można uzyskać w języku polskim i ukraińskim. Z zapytaniami można się również zgłaszać mailowo biuro@instytutpm.eu Informacja o tej pomocy można również znaleźć na fb Instytutu Praw Migrantów https://www.facebook.com/Instytutpm