powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
1.04.2019

Powitanie Słońca w Budnikach


W ubiegłą sobotę, miłośnicy Budnik po raz kolejny spotkali się aby przywitać słońce, którego promienie nie docierały do osady przez 113 dni od 26 listopada 2018. O godzinie 9:00 z Karpacza i Kowar na Budniki wyruszyły dwie grupy uczestników spotkania. Ze względu na piękną pogodę frekwencja w tym roku była imponująca.

Na miejscu, na wszytskich przybyłych czekał pyszny poczęsunek w postaci żurku i malinowej herbaty. Organizatorzy oficjalnie przywitali zgromadzonych i pokrótce przedstawili historię osady i nauczyciela z Budnik, który zapoczątkował tradycję Powitania i Pożegnania Słońca. Po wysłuchaniu opowiadania o dawnej osadzie, wszyscy zebrani przywoływali donośnym głosem legendarnego Wołogóra, który wyjawił się z kierunku Ponurej Kaskady. Wraz z Wołogórem odbyło się symboliczne przywitanie słońca, poprzez zapalenie, lampy naftowej. Tego dnia przez Budniki wiodła także trasa półmaratonu górskiego "Bieg dla Serca", którego zawodnicy byli mocno dopingowani przez uczestników spotkania.

Ciepłymi promieniami słońca w Budnikach będziemy mogli się cieszyć aż do lisopada..., a wtedy kolejne spotkanie - pożegnanie, na które już dziś zapraszamy.

Powitanie Słońca w Budnikach