Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
5 Mar 2024

Procedura postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek – wilk


Wraz ze wzrostem zasięgu występowania populacji wilka w Polsce, wzrasta także prawdopodobieństwo napotkania tych drapieżników w lesie.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Straż Miejską w Karpaczu pod numerem telefonu 609 361 099 lub Urząd Miejski w Karpaczu pod numerem telefonu 75 76 19 418.
 

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania, które pozwolą ci go przepłoszyć:

1. Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

2. Pokrzykuj głośno ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

3. Jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

4. Wycofaj się powoli, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

5. Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Straż Miejską w Karpaczu pod numerem telefonu 609 361 099 lub Urząd Miejski w Karpaczu pod numerem telefonu 75 76 19 418.

Szczegółowe informacje

Procedura postępowania

Po sąsiedzku z wilkami

Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych

 

Procedura postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek – wilk