Wersja kontrastowa: Alt + Z
Przejdź do treści strony: Alt + X
Przejdź do nawigacji strony: Alt + C
Mapa Witryny: Alt + V
Wyszukiwarka: Alt + B
Chcielibyśmy abyście Wy - mieszkańcy i turyści aktywnie włączyli się w jej powstawanie!
Po pierwsze musimy podjąć decyzję co miałoby nią być…? Proponujemy aby była to postać/zwierzę kojarzone z Karpaczem i mające swoje „korzenie” w naszym mieście. Oddajemy więc pod Wasze głosowanie trzy postacie: sowę, wilka i karkonoskiego skrzata.
Głosowanie potrwa do 9 kwietnia 2017 r. do godz. 23:59.
Dlaczego SOWA? Sowa uznawana jest za symbol mądrości, jasnowidzenia, intuicji i nadchodzących zmian. W Karpaczu kojarzona jest oczywiście z Sowią Doliną – jedną z najpiękniejszych
i najbogatszych pod względem geologicznym dolin w Karkonoszach. Znali ją już średniowieczni poszukiwacze złota i kamieni szlachetnych, a jej opisy znajdują się w XV wiecznych Księgach Walońskich. Według legendy, raz w roku – w Sowią Noc, sowy z całych Karkonoszy zlatywały się w pobliżu dzisiejszych Kruczych Skał by prawić o historiach ludzi oraz skarbach i tajemnicach ukrytych w górach. W Karkonoszach gniazduje kilka gatunków sów, w tym największa sowa Europy – puchacz.
Dlaczego WILK? Wilk symbolizuje siłę, wytrwałość i niezależność. Jest zwierzęciem stadnym
i lojalnym, co obrazuje wartości rodzinne. Z charakteru jest wędrowcem, odkrywcą i nauczycielem. Skojarzenie z Karpaczem to oczywiście Wilcza Poręba – malowniczo położona i spokojna dzielnica Karpacza. Na stałe zasiedlili ją kurzacy, którzy w specjalnych mielerzach wypalali węgiel drzewny, używany jako opał w piecach hutniczych m.in. pobliskich Kowar. W dalszej kolejności pojawili się tutaj pasterze i zbieracze ziół. Wilk był zwierzęciem licznie występującym w całych Karkonoszach, niestety podobnie jak inne duże zwierzęta nie oparł się myśliwym – ostatniego osobnika odstrzelono prawdopodobnie w 1842 r. W ostatnim czasie, po ponad 170 latach nieobecności, obserwuje się powrót tego gatunku w Karkonosze.
Dlaczego KARKONOSKI SKRZAT? Dzielne i ciekawe świata Skrzaty Karkonoskie kojarzone są oczywiście z Bajkowym Przewodnikiem po Karpaczu stworzonym przez mieszkankę Karpacza – Panią Marię Nienartowicz. Bohaterowie przewodnika razem ze swoim opiekunem – Duchem Gór oprowadzają najmłodszych turystów po ciekawych i magicznych miejscach Karkonoszy. Z myślą o rodzinach z dziećmi jako element wakacyjnej oferty powstały „Rodzinne Wędrówki Śladami Ducha Gór i Skrzatów Karkonoskich”. W mieście znajduje się także ul. Skrzatów Karkonoskich, jedna z najkrótszych w Polsce, a zimą odbywają się rodzinne zawody narciarskie - Mistrzostwa Skrzatów Karkonoskich.
PR /31.03.2017/