Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
4 Maj 2015

Ścieżka historyczna Miedzianka – Mniszków – 900 lat historii


Ścieżka historyczna Miedzianka – Mniszków – 900 lat historii
Na terenie Rudaw Janowickich, a ściślej miejscowości Mniszków i Miedzianka (gm. Janowice Wielkie) powstała ścieżka historyczno-edukacyjna "Miedzianka - Mniszków - 900 lat historii".Ścieżka łącznie liczy 6 km. Na całej długości rozmieszczonych zostało 16 pulpitów i 3 duże tablice. Przedstawiona jest na nich m.in. historia miejscowości, która zniknęła: Miedzianki oraz Mniszkowa (od którego wszystko na tym terenie się zaczęło), dziejów górnictwa i okresu wydobycia uranu, a także opisy lokalnych perełek, jak zabytkowy dwór w Mniszkowie, czy kościół w Miedziance oraz nieistniejących już budynków: Browaru wytwarzającego znane w całej okolicy piwo "Złoto Miedzianki", kościoła ewangelickiego i dworu w Miedziance.
Szlak tworzy podwójną pętlę, co daje możliwość przebycia całej trasy i powrotu do punktu startu (wędrówkę można rozpocząć w Miedziance lub w Mniszkowie). Oprócz ciekawostek zamieszczonych na tablicach, można podziwiać niezwykłą panoramę, jaka roztacza się z mniszkowskich łąk na Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Dolinę Bobru.

Korzystanie ze ścieżki jest bezpłatne dla wszystkich.


Uruchomiona została również strona internetowa poświęcona historii obu miejscowości i samej ścieżce: www.tajemnicemiedzianki.pl. Można na niej uzyskać szczegółowe informacje na temat ścieżki i historii.

Dla osób zamierzających odwiedzić to urokliwe miejsce o niezwykle burzliwej i tajemniczej historii, dostępne będą mapki z przebiegiem szlaku i krótkim opisem wszystkich jej punktów.


Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne FAKTOR (www.faktor.org.pl) z Trzcińska, przy współpracy z Portalem Rudawy Janowickie (www.rudawyjanowickie.pl).