Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

SKAŁKI NA KARPATCE

Naskalny las i granitowe skałki w centrum miasta.

Niewiele miast może pochwalić się takim miejscem jak Karpatka. W centrum miasta znajduje się granitowe wzgórze, porośnięte naskalnym lasem sosnowym (726 m n.p.m.), które charakterystycznym wyglądem z daleka przyciąga wzrok turystów.

Szczyt i zbocza Karpatki pokrywają granitowe bloki skalne. Na powierzchni niektórych z nich utworzyły się kociołki wietrzeniowe - kuliste zagłębienia, powstałe w skutek niejednolitego wietrzenia skały. Spływająca z nich woda wyżłobiła gdzieniegdzie rynienki, co spowodowało upatrywanie się w kociołkach pogańskich mis ofiarnych.

W XVIII wieku powstały na Karpatce kopalnie srebra, które nie były jednak opłacalne. Dziś ich nikły ślad można odnaleźć na północnych stokach wzgórza. Wśród kamieni i krzaków odnaleźć można krzyże wykute na czworobocznych słupkach, które najprawdopodobniej wskazywały granicę starych działek górniczych.

Na przełomie XIX i XX wieku wzgórze oplotła gęsta sieć ścieżek z wyznaczonymi miejscami widokowymi. Była to wtedy jedna z najchętniej odwiedzanych tras spacerowych w mieście. Obecnie prowadzi tędy czerwony szlak turystyczny.
 

MapaPokaż noclegi i restauracje w odległości