Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

SKOCZNIA NARCIARSKA ORLINEK

Skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K-85.

Już na przełomie XIX i XX wieku w Karpaczu budowano pierwsze skocznie narciarskie ze śniegu. Skoczkowie uzyskiwali na nich odległości w granicach kilkunastu, dwudziestu kilku metrów.

W roku 1912 w okolicach obecnego hotelu Orlinek wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 r. wykonano rekordowy skok na odległość 38,5 m. W 1932 roku została ona zmodernizowana, a punkt krytyczny wynosił 45m.

Po II wojnie światowej obiekt został rozebrany z powodu złego stanu technicznego. Już w 1946 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane nad nową drewnianą skocznią, pod kierunkiem Stanisława Marusarza. Co ciekawe, budowana według jego wskazówek skocznia powstała bez żadnych planów i dokumentacji technicznej. Sportowiec ujawnił kiedyś, że skocznia powstała: „...z głowy i doświadczeń zdobytych na skoczniach całego świata”.

Drewniana konstrukcja Orlinka nie oparła się jednak silnym karkonoskim wiatrom i w latach 70-tych zapadła decyzja o wzniesieniu nowej, stalowej konstrukcji. W 1979 roku otwarto nową skocznię im. Stanisława Marusarza.

W 2000 roku Orlinek został ponownie przebudowany w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. Skocznia posiada homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m.

Obecnie skocznia wykorzystywana jest jako punkt widokowy.

ARTYKUŁ Historia karpackiej skoczni

Skocznia narciarska Orlinek - Wieża Widokowa
ul. Olimpijska 9, 58-540 Karpacz
Tel. 504 003 564
www.https://orlinek.pl/

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00
Ceny biletów:

Bilet normalny: 19 zł
Bilet ulgowy: 14 zł

MapaPokaż noclegi i restauracje w odległości