Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

ŚWIĄTYNIA WANG

Unikatowy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII w.

Pierwotnie drewniany kościółek został wzniesiony w norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøsen, skąd pochodzi jego nazwa. W XIX wieku okazał się jednak za mały dla miejscowej ludności. Dodatkowo zły stan techniczny i wysokie koszty koniecznej naprawy sprawiły, że postanowiono go sprzedać. Na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV zakupił go znany norweski malarz, mieszkający w Dreźnie – Jan Krystian Dahl. Kościół zinwentaryzowano, rozebrano i przetransportowano do Berlina. Miał on stanąć na Wyspie Pawiej, jednak na prośbę hrabiny Fryderyki z Bukowca król darował go ówczesnemu Karpaczowi. Obiekt dotarł w Karkonosze w 1842 roku.

W trakcie odbudowy kościół został nieco zmieniony. Dobudowano do niego także kamienną wieżę, która ma chronić go przed porywistymi wiatrami wiejącymi od strony Karkonoszy. 28 lipca 1844 roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła. Od tego dnia do dziś niezmiennie służy on ewangelikom z Karpacza i okolic.

Warto zwrócić uwagę na bogate dekoracje na zewnątrz świątyni. Wewnątrz zachowały się nieliczne oryginalne elementy drewniane wykonane z sosny skandynawskiej: 4 słupy narożne, 4 kolumny wewnętrzne, 2 kolumny w wejściu do chóru oraz portale. Są one bogato zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Cennym elementem wyposażenia jest okazały XIX wieczny krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym, z lipową figurą Chrystusa. Po obu stronach ołtarza stoją na postumentach dwa kandelabry przedstawiające łabędzia, jako symbol wierności i serce, jako symbol miłości. Świece na tych świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów, a sama Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.

Na dziedzińcu kościoła znajduje się pamiątkowe epitafium poświęcone Fryderyce von Reden, z jej podobizną w medalionie. Obok znajduje się rzeźba przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza, wykonana przez lokalnego artystę – Ryszarda Zająca. Za rzeźbą rośnie jeden z pomników przyrody Karpacza – okazały bluszcz pospolity.

Świątynię otacza cmentarz na którym znajdują się nagrobki, m.in. Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Różewicza.

 

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG

ul. Na Śnieżkę 8, 58-540 Karpacz

tel. 75 76 19 228

e-mail :wang@wang.com.pl

http://www.wang.com.pl

Godziny otwarcia: w okresie od 15.04 do 31.10 zwiedzanie w godz. 9.00 - 18.00, w okresie od 1.11 do 14.04 zwiedzanie w godz. 10.00 - 17.00. W niedziele i święta zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 11.30.
Ceny biletów: normalny – 12 zł , ulgowy – 7 zł, wstęp na plac kościelny - 2 zł.

MapaPokaż noclegi i restauracje w odległości