powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Wolontariusze z Karpacza wrócili z Kresów


W dniach 8-18 lipca br. pięcioosobowa grupa wolontariuszy z ZSP w Karpaczu brała udział w 8. edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku pracowali oni na polskich cmentarzach w Mołczanach i Janowie (Iwanowie) w woj. winnickim.

W trakcie prac odrestaurowano kilkanaście grobów i odkryto nowe - z czasów I wojny światowej. Obie nekropolie udało się też w znacznej części oczyścić z chwastów, usunąć niepotrzebne drzewa, odsłonić parkany i ruiny kapliczek.

Podczas wyjazdu, oprócz prac porządkowych, młodzi wolontariusze mieli również okazję do wzruszających spotkań z Polakami żyjącymi w tamtych okolicach. W czasie wizyt, młodzież przekazała osobom potrzebującym i ich rodzinom dary rzeczowe i żywność, które zbierali uczniowie ZSP oraz Urząd Miejski w Karpaczu. Łącznie udało się przekazać potrzebującym około 200 kg darów. Dzieci z Kresów otrzymały także kolorowe gadżety promocyjne Karpacza, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.

W działaniach porządkowych na cmentarzach, polskich uczniów wspierała także młodzież z polskiego stowarzyszenia „Konfederacja Polaków Podola XXI wieku” z Winnicy. Dzięki współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Urzędu Miejskiego w Karpaczu, czwórka młodych wolontariuszy i dwie opiekunki (wśród nich prezes stowarzyszenia p. Helena Gawryluk), przez ostatni tydzień wypoczywali w naszym mieście, by móc choć po trosze poznać ojczyznę swoich przodków . 

W trakcie pobytu goście mogli poznać historię i atrakcje Karpacza, odbyli wycieczki z przewodnikiem po górach i zwiedzili kilka atrakcji naszego regionu (m. in. zamek Czocha, jeleniogórską Starówkę, Hutę Szkła Kryształowego „Julia”). Młodzież miała też okazję spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej w Hali Widowiskowo - Sportowej w Karpaczu.

Tygodniowy pobyt w naszym mieście był dla „konfederatów” bardzo intensywny i pełen niezapomnianych wrażeń. Goście z Kresów na każdym kroku spotykali się z życzliwym przyjęciem, za co prezes p. Helena Gawryluk osobiście podziękowała V-ce Burmistrz Karpacza p. Kamili Cyganek.

Wszystkim osobom, które włączyły się w zbiórkę darów oraz pomoc przy organizacji pobytu dla gości z Ukrainy serdecznie dziękujemy!

Tekst: Tomasz Kozłowski - opiekun grupy wolontariuszy

Wolontariusze z Karpacza wrócili z Kresów