W dniach 6-8 czerwca 2014 r. do Karpacza zjechała śmietanka polskiego rynku kapitałowego oraz ogromna liczba inwestorów indywidualnych. Zainteresowanie konferencją przerosło oczekiwania organizatora wydarzenia – Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Konferencja WallStreet to doroczne święto inwestorów indywidualnych. To jedyne tego typu wydarzenie, na którym spotyka się tak liczna społeczność inwestorska. W Karpaczu nie mogło również zabraknąć przedstawicieli spółek notowanych na warszawskim parkiecie oraz znanych analityków, ekonomistów i dziennikarzy. Kilkadziesiąt wykładów, paneli dyskusyjnych i spotkań spowodowało, że do Karpacza zjechało ponad 1 000 uczestników WallStreetu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jednocześnie SII świętuje w tym roku 15-lecie działalności.
Z roku na rok konferencja się rozrasta, bierze w niej udział coraz więcej uczestników. Organizatorom udaje się zaprosić coraz ciekawsze nazwiska. Program WallStreet 18 zaspokoił najwybredniejsze gusta inwestorów. W tym roku wykłady poprowadzili znani w środowisku inwestorskim, i nie tylko, prelegenci tacy jak: m.in.: Birger Schäfermeier, Wim Lievens, Wojciech Białek, Rafał Glinicki, Marek Zuber, Paweł Szczepanik, prof. Robert Gwiazdowski, prof. Tomasz Zaleśkiewicz czy dr Jacek Welc.
Spotkania z uczestnikami mieli również znani dziennikarze Tomasz Prusek i Maciej Samcik, którzy po dyskusji znaleźli czas na rozmowy z czytelnikami oraz podpisywanie swoich książek. Do tego miały miejsce/odbyły się liczne spotkania ze spółkami i ich przedstawicielami, którzy byli do dyspozycji uczestników konferencji.
Tylko tutaj, inwestorzy mogą się spotkać ze spółkami, porozmawiać z przedstawicielami Zarządów i działów relacji inwestorskich tak wielu spółek w jednym miejscu. To unikalne doświadczenie, ponieważ wszyscy doskonale wiemy, jak nieczęsto zdarza się taka sytuacja.
Jednym z najciekawszych spotkań była rozmowa zaproszonego przez SII dr. Jana Kulczyka z inwestorami. Dyskusję prowadził redaktor naczelny Forbesa – Kazimierz Krupa. Sala wypełniła się po brzegi słuchaczami. Mogli oni usłyszeć m.in. o tym, że najbogatszemu Polakowi marzy się unia europejsko-afrykańska, bo to właśnie w Afryce w tym momencie działa najaktywniej. Z sali padały również pytania o Ciech, który jest jednym z gorętszych tematów ostatnich tygodni. Nasz Gość Specjalny przyznał, że już w 3 dni po objęciu pakietu kontrolnego w Ciechu dostał list od związków zawodowych w sprawie podwyżek. Wspomniał również o tym, że coraz więcej Polaków robi karierę na arenie międzynarodowej i że to dobry wybór, a nie przymus jak się powszechnie uważa.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z Adamem Góralem, Prezesem Zarządu Asseco Poland, jednej z największych spółek w Europie w branży IT. Gość zdradził plany, w których spółka zamierza otworzyć przedstawicielstwo w Etiopii i uważnie przygląda się innym rynkom afrykańskim.
W przeddzień konferencji po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbył się trening "Psychologia sukcesu w biznesie i sporcie" prowadzony przez Pawła Jana Mroza. Uczestnicy spotkania zostali skutecznie zmotywowani do działania przed WallStreetem.
Nie da się ukryć, że program był wypełniony od rana do wieczora, chwilami uczestnicy mieli do wyboru po 3 wykłady jednocześnie. Dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wymagający inwestor mógł znaleźć coś dla siebie.
Ciekawym momentem podczas konferencji były Targi Akcjonariat. W tym roku 44 spółki postanowiły stanąć oko w oko z inwestorami i odpowiadać nawet na najtrudniejsze pytania. Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, bo rzadko udaje się zadać pytania dotyczące spółki bezpośrednio jej Prezesowi.
Siłą konferencji WallStreet jest nie tylko jego wartość edukacyjna. To również możliwość integracji środowiska inwestorskiego. Organizatorzy zadbali nie tylko o merytorykę, ale także o dobrą zabawę.
W pierwszy wieczór, odbyła się uroczysta kolacja z okazji 15–lecia istnienia Stowarzyszenia. Po kolacji SII w imieniu inwestorów indywidualnych przyznało doroczne nagrody Herosów Rynku KapitałowegoW tym roku, w kategorii Dziennikarz Ekonomiczny wygrał Maciej Samcik z Gazety Wyborczej. Natomiast w kategorii Najlepszych Relacji Inwestorskich przyznano nagrodę główną oraz wyróżnienia, ponieważ wyniki były do siebie bardzo zbliżone. Wyróżnienia otrzymały Tauron Polska Energia oraz PZU. Heros Rynku powędrował jednak do Grupy Azoty. W sobotni wieczór do łez rozbawił uczestników Kabaret Limo. Szczególnie do gustu przypadła uczestnikom improwizowana piosenka o analizie technicznej.
Prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych – Jarosław Dominiak zainaugurował nową edycję programu 10 na 10, który jest realizowany w ramach programu Akcjonariat Obywatelski. Głównym celem projektu jest kreowanie wysokich standardów w zakresie komunikacji rynkowej spółek giełdowych z inwestorami indywidualnymi oraz promowanie spółek, które zdecydowały się im sprostać. Do programu przystąpiły: Tauron Polska Energia, PZU, Grupa Azoty, IMS, LUG, Pilab i Serinus Energy.
Sukcesem okazał się również organizowany w sobotni poranek jogging, a w niedzielny - wspólna przejażdżka na rowerach. Za każdego uczestnika, SII wpłaci na rzecz organizacji Spartanie dzieciom po 25 zł. Sport cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że dzięki 115 uczestnikom zebrała się pokaźna suma dla dzieci.
Jako Organizatorzy, chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim uczestnikom konferencji. Po raz kolejny, tym razem w rekordowej liczbie ponad 1 000 uczestników, pokazaliście, że inwestorzy indywidualni są bardzo ważni dla rynku kapitałowego w Polsce. A głosu drobnych akcjonariuszy nie należy lekceważyć.
Wielkie podziękowania należą się również Partnerom konferencji. Wasza obecność pokazuje, że liczycie się z inwestorami i dbacie o dobrą komunikację. Dzięki czemu inwestowanie na giełdzie jest prostsze i bardziej przewidywalne.
Konferencja jest organizowana w ramach programu Akcjonariat obywatelski. Partnerzy Strategiczni: PZU i Azoty Tarnów. Partnerzy Organizacyjni: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz KDPW_ i KDPW_CCP. Partnerzy główni tegorocznej konferencji: Raiffeisen BROKERS i Raiffeisen CENTROBANK, TRADERS CENTRE, TAURON Polska Energia, Citi Handlowy i Dom Maklerski Citi Handlowy, KGHM Polska Miedź. Partnerzy: DM BOŚ, XTB, Iron FX, DM BZWBK, PZU Inwestycje, mDom Maklerski, DM PKO, DUCASCOPY, WH Selfinvest, JSW, Notoria Serwis, ATM, Atende, Lubelski Węgiel „Bogdanka”, XM, IMS, Ambra, Prometeia Capital, Admiral Boats, UNIMOT GAZ, POWER Media, CCS, Admiral Markets, PTI, Xelion, Izba Domów Maklerskich, Pilab. Partner Wspierający: VSA Trader.
Raz jeszcze, dziękujemy wszystkim i do zobaczenia za rok!
[gallery ids="19406,19407,19408,19409,19410,19411,19412"]
Źródło:
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
fot. Krzysztof Dubiel
PM/12.06.2014/