powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
24.04.2020

6. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza


Dziś, 24 kwietnia 2020 r., mija szósta rocznica śmierci wybitnego polskiego poety, dramaturga i prozaika – Tadeusza Różewicza (1921-2014).

Twórca ten przez wiele lat silnie związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po raz pierwszy trafił tutaj na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy spotykał się ze swoim przyjacielem Henrykiem Tomaszewskim - twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Z czasem Tadeusz Różewicz pojawiał się tu coraz częściej, a kolejne wizyty owocowały nowymi utworami. Obok utworów takich jak "Gawęda o spóźnionej miłości" czy „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek” powstała także humoreska „Dziwna i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Ruebezahlem, czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.

(...)Zmęczeni przysiedliśmy koło Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie przeprowadziłem wywiad z cielęciem o dwóch głowach. Każda głowa mówiła co innego i nic nie mogłem zrozumieć... Być może, że jedna głowa mówiła po polsku a druga po niemiecku. Jedna głowa mówiła, że w Karpaczu żyje się dobrze a druga, że źle... jedna głowa chwaliła rządy Zbigniewa i Józefa a druga głowa bardzo narzekała, kiedy się zapytałem czy zamieszkać w Karpaczu pierwsza głowa powiedziała, że będzie bardzo ważne dla Karpacza a druga głowa powiedziała, że ma na głowie już dość kłopotów. Po tej ożywionej rozmowie cielę z dwiema głowami zamilkło a ja kazałem się nieść dalej do Samotni (...).

Zgodnie z ostatnią wolą poety, urna z jego prochami została złożona na cmentarzu przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym.

Składamy Cześć Jego Pamięci.

Fot. Zbigniew Kulik

6. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza