Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
24 Kwi 2021

7. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza


Dziś, 24 kwietnia 2021 r., mija siódma rocznica śmierci wybitnego polskiego poety, dramaturga i prozaika – Tadeusza Różewicza (1921-2014). Rocznica szczególnie ważna ponieważ w roku 100-lecia urodzin artysty.

Tadeusz Różewicz przez wiele lat silnie związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po raz pierwszy trafił tutaj w latach dziewięćdziesiątych, kiedy spotykał się ze swoim przyjacielem Henrykiem Tomaszewskim - twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Z czasem Tadeusz Różewicz pojawiał się tu coraz częściej, a kolejne wizyty owocowały nowymi utworami. Obok utworów takich jak "Gawęda o spóźnionej miłości" czy „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek” powstała także humoreska „Dziwna i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Ruebezahlem, czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Karpaczu w dniu 5 września 1997 roku, Tadeusz Różewicz otrzymał dyplom i medal „Zasłużony dla miasta Karpacza”. Poeta powiedział wtedy :

Zdaję sobie sprawę, że moja miłość do Karpacza czy do Gór Olbrzymich, czy do okolic jest trochę spóźniona. Jestem już człowiekiem doświadczonym i wiem, że nie wszyscy mieszkańcy Karpacza mnie kochają. Ale czy muszą mnie kochać? Oto jest pytanie. Niektórzy w ogóle mogą nie wiedzieć, że jest taki pan, co gdzieś tam sobie istnieje i pisze. Jest to zupełnie zrozumiałe. Mówiliśmy z przewodniczącym i burmistrzem wielokrotnie o możliwości mojego przeniesienia się do Karpacza. Chęci były. Ale sobie pomyślałem, że dni i noce w narzeczeństwie są bardziej obiecujące i słodkie, niż w małżeństwie. Przenosiny z miejsca na miejsce na stare lata nie są łatwe. Jak to się mówi „starych drzew nie należy przesadzać”. Myślę, że gość jest zawsze milszy, witany bardziej serdecznie niż ten, który na stałe zjedzie i sprawia gospodarzowi potem kłopoty. A to, że ma dziurę w dachu, a to że trzeba rynnę naprawić itd. Więc myślę sobie, że nasza sympatia będzie milsza i bardziej gorąca, jeśli tego bardzo formalnego ślubu nie weźmiemy. Będziemy tylko żyli, co ma czasem swoje wielkie uroki, na „kocią łapę”.

Chciałbym przekazać panu przewodniczącemu prezent, skromny prezent. Jest to po prostu mój ostatni poemat „Gawęda o spóźnionej miłości” dotyczący Karpacza i wizyty w Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie w pamiątkowej księdze znalazłem wpis Wandy Rutkiewicz.

Chciałbym, aby ten mój utwór pozostał tutaj w waszym mieście i żeby znalazł tu swój dom. Bo wiersz musi gdzieś zamieszkać. Poezja musi mieć miejsce do zamieszkania, tak jak człowiek.

Zgodnie z ostatnią wolą Tadeusza Różewicza, urna z jego prochami została złożona na cmentarzu przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym.

Składamy Cześć Jego Pamięci.

Fot. Zbigniew Kulik

Wyjątkowe fotografie i wspomnienia o artyście można znaleźć w dedykowanej grupie na Facebooku TADEUSZ RÓŻEWICZ W KARKONOSZACH

Wypowiedź Tadeusza Różewicza za https://muzeumsportu.org/tadeusz-rozewicz-w-karkonoszach/

7. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza