Wersja kontrastowa: Alt + Z
Przejdź do treści strony: Alt + X
Przejdź do nawigacji strony: Alt + C
Mapa Witryny: Alt + V
Wyszukiwarka: Alt + B
Gmina Karpacz realizuje program obniżania kosztów eksploatacji oświetlenia ulicznego.
W latach ubiegłych dokonano wymiany 35 szt. opraw latarni na ulicach wjazdowych do miasta. Źródła światła 250-400W zostały zamienione na pobierające 125W. W innych rejonach miasta sukcesywnie wymieniane są oprawy z źródłem światła tzw. „rtęciówki” na „sodowe”. Celem jest wymiana źródeł światła na energooszczędne oraz realizacja programu eliminacji ze środowiska produktów zawierających rtęć.
Obecnie, proces sterowania oświetleniem ulicznym wszedł w nowy etap. Zamontowano, na wcześniej zmodernizowanym obwodzie, Centralny Reduktor Mocy. Jest to urządzenie służące do ograniczania poboru mocy oraz stabilizacji napięcia w obwodach oświetlenia ulicznego. Zapewnia on redukcję mocy w żądanym zakresie (0-40%) oraz stabilizację napięcia na poziomie nominalnym (220 lub 230V) w całym obwodzie oświetleniowym. Urządzenie jest sterowane cyfrowym programatorem typu CPAnet, co umożliwia uruchamianie i wyłączenie procesu redukcji w określonych porach.
System CPAnet to najnowszy system zarządzania oświetleniem przez stronę www w czasie rzeczywistym z pozycji komputera lub urządzenia mobilnego. Docelowo umożliwiać będzie inteligentne sterowanie oświetleniem w zależności od warunków pogodowych i natężenia ruchu ulicznego.
Posiada wbudowany odbiornik GPS dzięki czemu urządzenie oblicza optymalny czas wschodu i zachodu słońca w zależności od położenia geograficznego. Dodatkowo z GPS pobierany jest dokładny czas, co eliminuje konieczność okresowej korekty zegara w urządzeniu. Urządzenie SMS powiadamia służby techniczne o każdym otwarciu szafy oświetlenia ulicznego, o awarii systemu, uszkodzeniach latarni, czy wypalanie źródła światła.
Powyższy system jest pierwszym tego typu zestawem zamontowanym na Dolnym Śląsku, równolegle z Gminą Bielawa. Urządzenie dostarczyła firma Rabbit – Systemy Sterowania Oświetleniem Ulicznym Sp. z o. o. z Wrocławia, koszt instalacji 29.280 zł.
W najbliższym czasie przewiduje się wymianę oświetlenia ulicznego na remontowanych ulicach miasta i rozszerzenie zamontowanego systemu na dalsze odcinki.