Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

W górach stałe jest tylko to, że są. Góry rzecz jasna.

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +
7.08.2019

Lipiec i sierpień to miesiące, w trakcie których na szlaki rusza największa liczba turystów. Tak jest od lat i raczej trudno się spodziewać, że ulegnie to zmianie. Bardzo ważne więc tym kontekście jest to, żeby każdy wybierający się na szlak miał świadomość zmienności górskich warunków. Również - a może właśnie tym bardziej - latem.

Karkonosze to drugie po Tatrach najpopularniejsze pasmo górskie, które turyści i wczasowicze wybierają na miejsce letniego wypoczynku, a sam Karpacz to najpopularniejsza w tym rejonie miejscowość. Licznie i z całej polski przybywający w te strony goście przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, aby zasmakować piękna tutejszych gór i doświadczyć związanych z nimi emocji.

Karkonosze to poważne góry!

Ośmieleni pięknym, świecącym o poranku słońcem, przyjemną dla ducha i ciała temperaturą pakujemy plecak i ruszamy na szlak. Często zupełnie nie zważając na prognozę pogody lub to, co dzieje się na niebie. A z niego można wiele wyczytać, nawet jeśli ktoś nie jest meteorologicznych ekspertem.

Karkonosze to góry wyjątkowe, piękne, ale i wymagające właśnie pod względem surowych warunków klimatycznych oraz dynamicznie zmieniającej się aury. Aby zrozumieć powagę sytuacji warto zajrzeć na stronę internetową Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie kwestia klimatu jest bardzo dokładnie opisana.

Przy planowaniu wycieczek w najwyższe partie Karkonoszy warto wziąć sobie do serca kilka niezwykle istotnych informacji, jak np.: 

„Na warunki atmosferyczne w Karkonoszach wpływają głównie wysokość i wielkość pasma Karkonoszy, dzięki czemu wytworzył się tutaj lokalny klimat górski, kształtowany głównie przez masy powietrza oceanicznego. Rzutuje to na długość zim i ich ostry charakter, znaczne opady atmosferyczne, duże wahania temperatury i gwałtowne wiatry. Czynniki te, zwłaszcza temperatura, opady i wiatr zmieniają się wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza” - czytamy na stronie Parku.

„Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec (Karpacz ze średnią temperaturą około 15°C, Śnieżka 8,5°C ), a najchłodniejszym styczeń (Karpacz - 2,5°C, Śnieżka - 7,8°C). Na głównym grzbiecie Karkonoszy temperatura w lecie nie przekracza 15°C” - to chyba najważniejsza i będąca swego rodzaju podsumowaniem informacja dotycząca panujących w naszych górach warunków.

Śnieg latem w Karkonoszach? To możliwe!

Bardzo często w letnim okresie media w całej Polsce obiegają sensacyjne rzekomo informacje o spodziewanych opadach śniegu w górach. Należy jednak podkreślić, że nie ma w tym zjawisku naprawdę nic dziwnego i zdarza się ono niemal każdego roku. To prawda, że w kontekście coraz bardziej dotkliwych upałów w innych regionach polski gwałtowne ochłodzenie w górach i spodziewane opady wzbudzają poruszenie. Nie należy jednak na tych zjawiskach opierać tezy o nadchodzącej powoli do Polski epoce lodowcowej!

Pamiętajmy, że najwyższe partie Karkonoszy (o Tatrach czy Babiej Górze nie wspominając), to piętro tzw. bardzo chłodne (powyżej 1320m n.p.m.), gdzie średnioroczna temperatura wynosi poniżej 2°C. Oznacza to bardzo dużą aktywnością dynamiczną powietrza, niską temperaturę oraz bardzo wysoki poziom opadów. Nagłe załamanie pogody, jednocyfrowa wartość temperatury i intensywne opady (na przykład śniegu z deszczem) nawet latem nikogo nie powinny dziwić. Ważne, żeby pamiętać o tym, że coś takiego może się zdarzyć i się do tego odpowiednio przygotować.

Plan i czytanie prognoz pogody

Na pogorszenie się warunków w Karkonoszach powinno się być przygotowanym zawsze. Niezależnie od tego, czy wysłuchana w radiu poranna prognoza pogody mówi o całym dniu pełnym słońca czy nie. Cieplejsze ubranie i przeciwdeszczowa kurtka to rzeczy absolutnie podstawowe, jeśli planujemy wejście na karkonoską „grań” (czyli w praktyce znalezienie się gdzieś na poziomie Śląskiego Domu). Pomijając chłód czy opady deszczu, pamiętać musimy jeszcze o jednym czynniku atmosferycznym, który w Karkonoszach bardzo często utrudnia po nich poruszanie się - wiatr.

Szczyt Śnieżki i w ogóle odkryte, karkonoskie tereny to miejsca niezwykle wietrzne, w których dni w ciągu roku bez jakichkolwiek podmuchów policzyć można na palcach jednej ręki. I to warto wziąć pod uwagę, ponieważ zmęczony w trakcie wycieczki organizm wobec silniejszego wiatru zdecydowanie bardziej narażony jest na wychłodzenie.

Na sam koniec najważniejszym pytaniem pozostaje to, co zrobić w sytuacji, w której prognozy pogody jednoznacznie wskazują na bardzo silne ochłodzenie i możliwe opady śniegu czy śniegu z deszczem.

Góry oczywiście otwarte są cały rok i bez względu na warunki. Jedynym czynnikiem je zamykającym, może być zdrowy rozsądek osób w nie wybierających się. Jeśli jesteśmy w górskim boju wprawieni i nie jedno załamanie w górach przetrwaliśmy, będąc przy tym odpowiednio wyekwipowani, możemy ruszać na górski szlak.

Jeśli jednak jest to nasza pierwsza w Karkonoszach przygoda, albo przyjechaliśmy je zwiedzać z gromadką dzieci, lepiej wobec nie najlepszych prognoz zaplanować aktywności w samym mieście (a jest ich całkiem sporo - wszystkie opisane są w tym miejscu na naszej stronie), a górskie podboje zostawić na inne słoneczne, cieplejsze i nieco bardziej pewne pod względem pogody i warunków dni.