Serdecznie zapraszamy na warsztaty tworzenia ludowych lalek Motanek! 9-10 września to Europejskie Dni Dziedzictwa, w tym roku wspólnie poznamy tradycję i symbolikę lalek ludowych oraz wykonamy własne lalki.
Motanki wywodzą się z pradawnych czasów, z kultury ludowej krajów słowiańskich. Tworzone są ręcznie z materiałów naturalnych, bez przeszyć i bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie owijając i zawiązując tkaniny. Lalki- motanki, albo lalki intuicyjne symbolizują same dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć do siebie, albo wzmocnić w swoim życiu. Każda taka lalka jest wykonana z miłością, z intencją ochrony, miłości, zdrowia, obfitości, ma szczególną energię i symbolikę. Tworzono motanki także dla konkretnych osobistych marzeń. Materiały potrzebne do wykonania lalek i zabawek będą dostępne na miejscu.
- 9 września 2023
- godz. 10:00 – 12:00
Ptaszek szczęścia – warsztaty dla dzieci i młodzieży
Podczas warsztatów dzieci razem z rodzicami będą miały okazję stworzyć unikalną zabawkę – amulet według dawniej tradycji słowiańskiej. Nie używamy igły czy innych ostrych przedmiotów. Podczas zajęć poznamy również symbolikę i znaczenie ptaka w mitologii słowiańskiej.
- godz. 12:30 – 14:30
Żadanica – słowiańska lalka ludową, która pomaga spełniać marzenia. Stworzona według dawniej tradycji słowiańskiej. Lalka wykonana własnoręcznie ma ogromną moc i wartość. Tworzenie Żadanicy to nie tylko cudowna możliwość sięgnięcia do korzenia naszych przodków, nabycia nowych umiejętności, ale również niesamowita podróż w głąb siebie.
- 10 września 2023
- godz. 11:00 – 13.00
Jedną z najstarszych motanek jest Zielarka albo Trawnica. To lalka wypełniona pachnącymi ziołami, jest talizmanem dla zdrowia i dobrego snu.
Zielarka to lalka, która dba o nasze zdrowie. Emanuje od niej ciepło, jak od troskliwej gospodyni. Jest zarówno obrońcą przed złymi duchami choroby, jak i piękną ozdobą domu. Podczas warsztatu będziemy mogli docenić również aromaterapeutyczne właściwości takiej napełnionej ziołową mocą lalki. Porozmawiamy o symbolizmie lalki w dawnych tradycjach słowiańskich.
Warsztaty bezpłatne!