Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B

powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

GALERIA SZKŁA

Prywatna kolekcja wyrobów szklanych

Galeria szkła to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Karpacza. W jednym miejscu zgromadzono kilka tysięcy szklanych wyrobów z całego świata. Właścicielka kolekcji, pani Dorota Dedo, przez kilkanaście lat poszerzała wiedzę oraz szklane zbiory, które zdobywała na wiele różnych sposobów, wiele z nich ratując przed całkowitym unicestwieniem. Część kolekcji pochodzi z wymiany z innymi kolekcjonerami, większość znaleziona została na jarmarkach staroci, pchlich targach lub w internecie, niektóre eksponaty zostały podarowane. Z czasem kolekcja rozrosła się do tak olbrzymich rozmiarów, iż trudno było ją utrzymać w zamknięciu.

Obecnie Pani Dorota zaprasza wszystkich do swojego mieszkania, gdzie bezpłatnie można podziwiać szklane wyroby. Już przy wejściu warto zwrócić uwagę na ogrodzenie, wypełnione szklanymi bryłami częściowo pochodzącymi z dawnej Huty Józefina i wydobytymi z potoku Kamienna. Galeria może pochwalić się także unikalną kolekcją szkła uranowego i kryształowego.

W Karkonoszach oraz na całym Śląsku przez wiele stuleci rozwijał się przemysł szklarski. Doskonalono sztukę wytopu, nadawania unikalnych kształtów, kolorów oraz technik zdobienia. Huty i ich właściciele znani byli na całym świecie. Okoliczna Szklarska Poręba może pochwalić się wspaniałą szklarską historią i hutami, które rozsławiały miasto na całą Europę i świat. Obecnie jednak ze szklarstwa pozostała jedynie nazwa miasta i niewielka Leśna Huta Szkła, kultywująca dawne tradycje.

Dziś wyroby hut oglądać można w muzeach oraz prywatnych kolekcjach. Jest ich coraz mniej - niedoceniane przez młode pokolenia, najczęściej trafiają na wysypiska, jako wyroby niemodne i przestarzałe, choć niesłusznie. Nadrzędną ideą Galerii Szkła w Karpaczu jest uratowanie od zapomnienia dawnej sztuki szklarskiej oraz pokazania piękna ukrytego w wyrobach szklanych, projektowanych przez znakomitych artystów.


Galeria Szkła
58-540 Karpacz, ul. Wielkopolska 16/2
tel. 75 612 66 10
www.Antyki.xyz

Godziny otwarcia
codziennie w godzinach pracy biura:
od 10.00 do 18.00 z przerwą od 14.00 do 16.00
Wstęp wolny

MapaPokaż noclegi i restauracje w odległości