Trzecia edycja „HUSQVARNA TOUR” w Polsce
– średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów
W dniach 8-11 stycznia 2009 roku w Karpaczu odbędzie się średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów - HUSQVARNA TOUR. Będzie to wejście w nowy wiek historii sportu psich zaprzęgów, w zeszłym roku bowiem obchodzona była 100. rocznica tego sportu.
W wyścigach, które odbędą się w Karpaczu wezmą udział doświadczeni zawodnicy z krajów europejskich. Organizatorem imprezy w Polsce jest: Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów reprezentowany przez Klub „INUIT”. Sponsorem Generalnym zawodów jest firma HUSQVARNA, producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok: lasów, parków, ogrodów, obiektów sportowych i innych.
PROGRAM IMPREZY:
start - meta: Karpacz Górny, parking przy OW Stokrotka, ul. Karkonoska 55
08.01.2009, czwartek, godz. 12:00 - 15:00
09.01.2009, piątek, godz. 17:00 - 20:00 (etap nocny)
10.01.2009, sobota, godz. 10:00 - 13:00
11.01.2009, niedziela, godz. 10:00 - 13:00,
11.01.2009, niedziela, godz. 15:00 - oficjalne zamknięcie zawodów oraz dekoracje zawodników
Starują dwie klasy:
I klasa - zaprzęgi do 6 psów
II klasa - zaprzęgi do 12 psów
Klasa narciarz biegowy + pies
Zawodnicy będą mieli do pokonania 26,5 km. Zgłoszonych jest ok. 40 zaprzęgów.
Do pokonania prawie 300 km trasy…
W tym roku pomiędzy 3 a 11 stycznia zaprzęgi z: Polski, Czech, Słowacji oraz Niemiec, Szwajcarii, a nawet Holandii pokonają prawie 300 km. Organizatorzy spodziewają się na starcie około pięćdziesięciu załóg, które będą walczyły o Puchar Polski oraz Puchar Europy. Wyścig składa się z dwóch części. Pierwsza odbędzie się w dniach:
3-6 stycznia w czeskich Karkonoszach. Po jednodniowej przerwie, w dniach: 8-11 stycznia, po polskiej stronie, w Karpaczu odbędzie się drugi etap wyścigów – HUSQVARNA TOUR. Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch klasach, ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej 8 do 10 psów. Wyścig jest „egzaminem” dla doświadczonych zawodników z Europy przed startem w najtrudniejszych i najsłynniejszych europejskich gonitwach.
Sport zaprzęgowy na świecie i w Polsce
Sport zaprzęgowy cieszy się na świecie dużą popularnością, czego wynikiem jest istnienie wielu organizacji skupiających zawodników tzw. maszerów w krajach na czterech kontynentach. Najwięcej organizacji znajduje się na kontynentach północnoamerykańskim i europejskim. Największą z nich jest powstała w 1985 roku International Federation of Sleddog Sports (IFSS). Jej członkami są organizacje narodowe, działające w 28 krajach m.in.: w Republice Południowej Afryki, na Jamajce, Chile i w Nowej Zelandii. Federacja podlega Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Wyścigi psich zaprzęgów w Polsce po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1991 roku. W 2005 roku powołano do życia Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, który zrzesza obecnie 35 organizacji działających w jedenastu województwach. Więcej informacji na stronie: www.mushing.pl.
Psy na start…
Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną - FCI) oraz z psami nierasowymi.
Te ostatnie są specjalnie hodowanymi psami sportowymi prezentującymi: szybkość, siłę
i wytrwałość w sportowych zmaganiach. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach klimatu arktycznego: doskonale wykorzystują pokarm, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.
PZSpZ, UM Karpacz