Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B


powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Najczęściej zadawane pytania

Worek czy pojemnik? W zabudowie jednorodzinnej do gromadzenia odpadów stosuje się pojemniki, dopuszczalne jest również wykorzystywanie worków do zbierania odpadów (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady). W zabudowie wielorodzinnej oraz na terenach nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne stosuje się pojemniki.
Gdzie wystawić odpady? Pojemniki na odpady należy ustawić do granicy nieruchomości od strony drogi publicznej lub drogi wewnętrznej, w łatwo dostępnych miejscach zarówno dla użytkownika jak i dla podmiotu odbierającego odpady komunalne, w sposób nie powodujący uciążliwości dla mieszkańców nieruchomości lub osób trzecich. W przypadku braku możliwości bezpośredniego dojazdu do miejsca ustawienia pojemników do zbierania odpadów, worki lub pojemniki należy wystawić w dniu odbioru, na chodnik lub drogę przed wejściem, wjazdem na teren nieruchomości.
Co mi grozi za brak segregacji? W przypadku niewypełniania obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, na podstawie decyzji Burmistrza zostanie naliczona podwyższona opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosząca dwukrotność stawki podstawowej.
Kto ma złożyć deklarację? Deklarację składa właściciel nieruchomości - rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
Czy nieruchomości niezamieszkałe pozostają w systemie? Uchwałą nr VII/43/15 z dnia 25 lutego 2015 r. oraz nr XX/230/20 z dnia 14 kwietnia 2020 r. Rada Miejska Karpacza podjęła decyzję o odbiorze odpadów komunalnych z nieruchomości, które:
1) mieszczą się w granicach administracyjnych Gminy Karpacz, poza obszarem Karkonoskiego Parku Narodowego;
2) mają powierzchnię użytkową nie większą niż 80.000 m2;
3) nie prowadzą działalności gastronomicznej (w tym restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych) zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności;
4) nie prowadzą działalności szpitalnej, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej;
5) nie świadczą ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych (w tym przychodni) zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
6) nie są domkami letniskowymi oraz innymi nieruchomościami wykorzystywanymi na cele rekreacyjno - wypoczynkowe.
Co jeżeli inni mieszkańcy bloków nie będą segregować? Mieszkańcy bloków, wspólnot, spółdzielni korzystają ze wspólnych pojemników do zbierania odpadów. Jeżeli część mieszkańców nie segreguje odpadów, wówczas naliczana jest opłata według podwyższonej stawki, ustalonej przez radę gminy (tzn. dwukrotność stawki podstawowej) dla całej nieruchomości.
Jaki jest termin na złożenie deklaracji? • do 30 września 2020 roku - dotyczy deklaracji za odpady komunalne na 2020 rok;
• do 31 stycznia każdego roku - dla nieruchomości, dla których opłatę wylicza się na podstawie średniomiesięcznej ilości zużytej wody; - 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych;
• do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstających na danej nieruchomości.
Skąd mam wiedzieć ile wody zużyłem/am? W roku 2020 informacja o ilości zużytej wody z roku 2019 została przesyłana przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. wraz z fakturą za wodę. W latach kolejnych taka informacja pojawi się w miesiącach grudzień/styczeń.
Czy można złożyć oddzielną deklarację za odpady dla jednej nieruchomości, w której wydzielone są inne lokale ? Dopuszcza się złożenie odrębnych deklaracji dla poszczególnych budynków lub ich części w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, jeżeli poszczególne budynki lub ich części posiadają przyporządkowane im oddzielne miejsca gromadzenia odpadów komunalnych.
Kto ponosi odpowiedzialność za brak segregacji? W przypadku nieruchomości zamieszkałych, wielolokalowych, a także w przypadku nieruchomości mieszanych, gdzie w części nieruchomości znajduje się mieszkanie, a w części nieruchomość, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, gdy miejsce gromadzenia odpadów jest jedno, deklarację składa właściciel nieruchomości, a odpowiedzialność za selektywną zbiórkę spoczywa na wszystkich użytkownikach danej nieruchomości.
Czy zgłaszając kompostownik mogę wystawiać bioodpady w dniu ich wywozu? Nie. Właściciele nieruchomości mieszkalnych zabudowanych budynkami jednorodzinnymi w przypadku zadeklarowania posiadania kompostownika mają obowiązek gromadzić bioodpady na własnym terenie. Jednocześnie nie przysługuje im możliwość wystawiania bioodpadów w dniu ich wywozu.
Czy można gromadzić popiół w worku? Nie. Popiół należy gromadzić w metalowych pojemnikach oznaczonych napisem „popiół”.
Jak będzie wyglądała kontrola poprawności segregacji na danej nieruchomości? W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadamia o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściciela nieruchomości. Burmistrz na podstawie powiadomienia wszczyna postępowanie, a następnie w drodze decyzji określa wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszącą dwukrotność stawki podstawowej.
Czy do pojemnika BIO można wrzucać odpady BIO zgromadzone w workach? Zaleca się, aby bioodpady umieszczane w pojemnikach wrzucane były luzem. Natomiast worki, których poprzednio były gromadzone bioodpady należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.
Czy należy myć zużyte opakowania przed ich wyrzuceniem? Nie powinno się myć opakowań, generuje to znaczne zwiększenie zużycia wody. Opakowania należy jedynie opróżnić z resztek pokarmów.
Jak ma wyglądać kompostownik?

Nie ma wymagań dotyczących wyglądu kompostownika. Natomiast kompostowanie bioodpadów prowadzi się w sposób zapewniający dostęp powietrza do warstw kompostu. Jednocześnie kompostowanie bioodpadów nie może powodować uciążliwości dla użytkowników sąsiednich nieruchomości.

Zwolnienia

1. Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostującymi bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Kwota zwolnienia wynosi 1,00 zł za m³ zużytej wody. W przypadku zadeklarowania kompostowania bioodpadów, odpady te nie będą odbierane z nieruchomości.

2. Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej:

1) gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1507, z późn. zm.) w wysokości 25% stawki podstawowej;

2) gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1507, z późn. zm.) w wysokości 25% stawki podstawowej;

3) rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5.12.2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r. poz. 1832 z późn. zm.), w wysokości 25% stawki podstawowej.