Karpacz – dawniej i dziś
To wystawa fotografii przedstawiająca Karpacz, miasto u podnóża Śnieżki (1602 m n.p.m.), ten dzisiejszy i sprzed około 20 lat, z przełomu dwóch wieków (XX/XXI). Dwadzieścia lat to bardzo niewielki przedział czasu w historii miasta. A jednak w ciągu tych lat zmieniło się wiele, niektórzy twierdzą, że bardzo wiele.
Stale coś burzy się, remontuje i buduje. Wystarczy przejść się tylko główną ulicą miasta, która już niedługo stanie się deptakiem miejskim. Wzdłuż równoległej do niej ulicy Parkowej budowany jest podziemny tunel. Z głównej ulicy „zniknęła” stara chata pasterska, stojąca po przeciwnej stronie domu ostatniego laboranta, ograniczająca dawniej możliwość jej poszerzenia. W panoramie głównej arterii komunikacyjnej miasta pojawił się nowy, duży obiekt usługowy zlokalizowany pod drugiej stronie szkoły podstawowej. Także i szkoła ta została znacznie rozbudowana. Wybudowano przy niej halę sportową. Drugą halę sportową wzniesiono przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego.
Sukcesem miasta jest przeniesienie skomplikowanej plątaniny przewodów elektrycznych nad ulicami do podziemia, co kiedyś znaczenie ograniczało możliwości fotografowania. Dzisiaj powstał za to nowy problem - wielka mozaika bardzo wielu i różnych reklam w ciągach ulicznych i na obiektach!
W mieście prowadzone były duże budowy. W Karpaczu Górnym powstał największy nie tylko tutaj obiekt hotelarski, którego budowa w tym miejscu i w takim kształcie architektonicznym, mocno podzieliła opinie nie tylko mieszkańców miasta. Jego powstanie zmieniło charakter tej górskiej miejscowości. I jak to w życiu bywa, jedni są z tego zadowoleni, bowiem dzięki temu są dodatkowi turyści i nowe miejsca pracy. Inni zaś są temu przeciwni uważając, że zmiany te odbyły się kosztem dużej ingerencji z krajobraz.
Pokaźne budowy prowadzone były przy Centrum Pneumonologii i Alergologii, gdzie najpierw wybudowano pierwszą z prawdziwego zdarzenia halę sportową w Karpaczu, a potem ku zdziwieniu nie tylko jej mieszkańców, rozebrano ją. A w miejscu tym wzniesiono nowy obiekt leczniczo-sanatoryjny.
Poniżej przy zaporze na Łomnicy uporządkowano ścieżki spacerowe, i wybudowano po kilkunastu latach nową restaurację „Nad Zaporą”. Miejsce to znowu nabrało dawnego blasku i stało się przez to licznie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. A po drugiej stronie Karpatki przy ulicy Myśliwskiej powstał nowy hotel „Dziki Potok”, i poniżej wybudowane zostało nowe osiedle domków jednorodzinnych.
Bardzo znaczne zmiany zaszły w południowo – wschodniej dzielnicy miasta na osiedlu Skalnym, położonym u podnóża Kowarskiego Grzbietu. Bardzo wąską ulicę Skalną znacznie poszerzono, zmieniając jej nawierzchnię i wycinając rosnące drzewa. Powstało przy niej szereg nowych pensjonatów, a także wielorodzinne budynki mieszkalne, jak również boisko sportowe, przez co znacznie ograniczono tereny zielone pomiędzy budynkami.
Na miejscu kompleksu basenowego i campingu powstał drugi, co do wielkości hotel w mieście „Sandra”, a tuż za nim wybudowano jeszcze dwa nowe, duże obiekty hotelarskie. Patrząc na tą część miasta z góry ma się wrażenie, że powstała nowa dzielnica miasta.
Większość dawnych budynków Funduszu Wczasów Pracowniczych zmieniła swoich właścicieli. Miasto sprzedało także mieszkania komunalne i powstały wspólnoty mieszkaniowe. Wiele obiektów zostało poddanych renowacji. Pozostałe czekają na swoją kolej.
Dawna baza noclegowa Funduszu Wczasów Pracowniczych została prawie całkowicie sprywatyzowana. Wyeksploatowane obiekty przeszły kapitalne remonty. Dawny Dom Wczasowy „Baśka” położony przy wjeździe do miasta od strony Jeleniej Góry został pięknie odrestaurowany i dzisiaj nazywa się „Rezydencja Margot”. Część z nich została także rozbudowana. Takim przykładem jest dawny Dom Wczasowy „Mieszko” położony w samym centrum miasta, który dzisiaj jest hotelem. Były Dom Wycieczkowy PTTK to dzisiaj piękny hotel „Rezydencja”.
Wybudowano wiele zupełnie nowych hoteli i pensjonatów, jak: „Alpejski”, „As”, „Dziki Potok”, „Karkonosze”, „Karkonoski”, „Promyk”. Powstało też dużo nowych restauracji w istniejących budynkach lub specjalnie wybudowanych do tego celu. Wśród nich wyróżnia się restauracja „U Ducha Gór” i „Chata Karkonoska”. Każda z nich ma swój styl, ale najważniejsze jest to, że serwowane jedzenie jest świeże i zdrowe.
Nowe atrakcje w mieście to przede wszystkim: Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego, letnia rynna zjazdowa na stoku „Kolorowa”, wyciąg „Winterpol” w centrum miasta, „Park Bajek” na Wilczej Porębie oraz Western City położony na wschodniej granicy miasta. Na stokach górskich wybudowano wiele nowych wyciągów narciarskich.
Zmieniło się wiele. Jedni z sentymentem wspominają dawne czasy, inni rozsmakowują się nowoczesnością, a pozostali, jak to w życiu bywa, zmieniliby jeszcze więcej.
Wystawa „Karpacz – wczoraj i dziś” powstała ze zdjęć, które robiłem z zapałem dokumentalisty przez minionych dwadzieścia lat, tak ważnych dla historii miasta. Polecam ją do obejrzenia nie tylko naszym mieszkańcom, ale i turystom, odwiedzającym ten gród u podnóża Śnieżki.
Zbigniew Kulik
Wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.
Można ją oglądać w godzinach otwarcia muzeum.