Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B


powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Terroryzm

Terroryzm to szeroki termin oznaczający użycie siły lub przemocy w stosunku do osób lub własności, w celu zastraszenia, przymuszenia, okupu.

Podstawową cechą terroryzmu jest to, iż nie ma wyraźnych znaków ostrzegawczych o możliwości wystąpienia zamachu lub są one trudno dostrzegalne. Dlatego należy zwracać uwagę na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, np. podczas zakupów, w podróży, podczas uczestnictwa w imprezach masowych, uroczystościach religijnych i innych miejscach publicznych, gdzie przebywa duża liczba ludzi. Skutki terroryzmu mogą obejmować znaczną liczbę ofiar, uszkodzenia budynków, zakłócenia  w dostępie do podstawowych usług, takich jak: elektryczność, dostawy wody, opieka medyczna, telekomunikacja, komunikacja miejska.

Zainteresowania i uwagi wymagają:

  • rzucające się w oczy nietypowe zachowania osób;
  • pozostawione bez opieki przedmioty typu: teczki, walizki, paczki, plecaki itp.;
  • osoby ubrane nietypowo do występującej pory roku;
  • samochody, a w szczególności furgonetki pozostawione w nietypowych miejscach tj. w pobliżu kościołów, synagog, meczetów lub miejsc organizowania imprez masowych, zawodów sportowych i zgromadzeń.

 

Należy pamiętać o tym, aby nie przyjmować od obcych osób żadnych pakunków, nie dotykać podejrzanych przedmiotów niewiadomego pochodzenia pozostawionych bez opieki i nie pozostawiać własnego bagażu bez opieki.

Jeżeli jesteś osobą, która dowiedziała się o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, należy natychmiast ten fakt zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo (Policja, Straż Miejska, władze administracyjne).

W przypadku akcji ewakuacyjnej lub ratowniczej należy stosować się do poleceń osób kierujących akcją.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Poniżej zamieszczony poradnik dla mieszkańców jest zbiorem podstawowych zasad dotyczących właściwych zachowań w konkretnych sytuacjach, np. jakie działania należy podjąć w przypadku alarmu bombowego, zarówno jeśli informacja ta została przekazana osobiście, jak i telefonicznie lub za pomocą poczty e-mail. Dodatkowo w informatorze znajdują się wskazówki, jak zachować się, gdy staniemy się zakładnikami oraz w momencie, gdy do akcji wkroczą już antyterroryści.

https://mswia.gov.pl/download/1/23508/Mieszkancy-ulotka.pdf

https://www.4u.tpcoe.gov.pl/