Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B


powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Na Karpatce

Na Karpatce

 

Trasa na dwie godziny wolnego czasu. Blisko centrum, ale w leśnym zaciszu. Zalecamy zabrać ze sobą coś do picia, przydatne mogą być kije do nordic walking. Trasa nieprzejezdna wózkiem.

Punktem wyjścia będzie park przy ul. Konstytucji 3 Maja, nieco powyżej przychodni, po prawej stronie ulicy idąc w górę. Już w parku warto zawrzeć znajomość z Duchem Gór - Karkonoszem. Przyjrzyjcie się również stojącym tam figurom zwierząt, których postać czasem przybierał. W parku znajduje się także rzeźbiona, drewniana brama, stanowiącą replikę tej, jaka stała w tym miejscu do II wojny światowej.

Przez park przechodzimy do zapory na rzece Łomnicy. To prawdziwie górska rzeka, która swój początek, jako niewielki strumień, bierze w Małym Stawie, przy schronisku Samotnia w Karkonoszach. Przejdźcie koroną zapory na drugą stronę, skręćcie w prawo, do lasu, w wąską ścieżkę i już jesteście na czerwonym szlaku. Poprowadzi nas on zboczem góry Karpatki, porośniętym świerkami, sosnami i bukami. W trakcie wędrówki kilkakrotnie przeprawicie się przez niewielkie granitowe grupy skalne. Bacznie się rozglądajcie i wypatrujcie skrętu w lewo oznaczonego kolorem niebieskim. Dość stromą ścieżką będziecie się teraz wspinać na szczyt Karpatki. Do ciekawostek na szczycie należą formacje granitowych skałek, wśród których możemy znaleźć kuliste zagłębienia, powstałe wskutek niejednolitego wietrzenia skał, czyli tzw. kociołki wietrzeniowe. Niezwykle malownicza jest również panorama roztaczająca się z punktu widokowego. Znajdująca się tam tablica informacyjna przybliży nam nie tylko historię góry, ale także nazwy szczytów, które widzimy przed sobą. Z góry możemy zejść albo kierując się dalej drogą oznakowaną na niebiesko w kierunku Zapory lub oznakowaną na zielono w kierunku Centrum Medycznego przy ulicy Myśliwskiej.