powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Trasa Zdrowia

Trasa Zdrowia

 

Trasa krótka, łatwa, dla osób w każdym wieku; zalecamy zabrać ze sobą coś do picia, ew. drobną przekąskę. Raczej nieprzejezdna wózkiem.

Trasa spacerowa w samym centrum miasta, ale poprowadzona leśnymi, zacisznymi ścieżkami z dala od tłumów na deptaku. Jej początku szukajcie między placem zabaw przy ul. Parkowej, a Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Kopernika. Te dwa miejsca polecamy zresztą odwiedzić na początku spaceru – w muzeum znajdziecie wiele informacji o Karpaczu i Karkonoszach, a dzieci wyszaleją się na huśtawkach i zjeżdżalniach. Początkowo asfaltowa droga po 100 metrach zmienia się w szutrową i wiedzie do całkiem sporej groty, tak przynajmniej zwykli nazywać to miejsce mieszkańcy Karpacza. Do groty można wejść, można też spojrzeć w jej głąb ze ścieżki, która biegnie jej górną krawędzią. Ta ścieżka zresztą poprowadzi Was wyżej, aż na szczyt Pohulanki. A kiedy będziecie się mozolnie wspinać, nie zapominajcie rozglądać się wokół, bo miedzy drzewami dostrzec można przepiękne widoki na Karpacz i Karkonosze, z ich najwyższym szczytem, Śnieżką. Tuż nad grotą rozpoczyna się również prawdziwa Ścieżka Zdrowia, czyli kilkanaście punktów z przyrządami do ćwiczeń dla osób w każdym wieku, od przedszkolaka do seniora oraz tablice dokładnie ilustrujące i opisujące ćwiczenia. Spróbujcie poćwiczyć, rekreacyjnie albo może ze współzawodnictwem, np. dorośli kontra dzieci, a zobaczycie, ile frajdy daje spacer tą właśnie ścieżką. Tropiąc kolejne stacje Ścieżki Zdrowia dojdziecie na szczyt Pohulanki. W tym miejscu znajdują się górne stacje torów saneczkowych „Kolorowa”, zwróćcie więc nieco więcej uwagi na własne bezpieczeństwo. Ale tu również, z drewnianego mostku nad jednym z torów, roztacza się przepiękny widok na centrum Karpacza, na leżącą dokładnie naprzeciw Pohulanki górę Karpatka (spacer jej zboczami to nasza kolejna propozycja), a w końcu na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma górskie – Rudawy Janowickie od wschodu i Góry Kaczawskie od północy. Ten widok o każdej porze dnia i roku zapiera dech w piersiach. W tym miejscu możecie zejść do centrum miasta łąką po zboczu Pohulanki (w zimie będzie to niemożliwe ze względu na działający tu wyciąg narciarski i nartostradę, na którą piechurzy mają zakaz wstępu), możecie zakończyć pętlę Ścieżki Zdrowia i wrócić w okolice Muzeum Sportu i Turystyki, albo zawrócić ok. 100 metrów, skręcić w prawo i leśną ścieżką dojść do Hotelu Karkonosze, skąd drogą asfaltową dojdziecie do głównej ulicy Konstytucji 3 Maja, nieco powyżej tunelu.

Przetwarzanie danych osobowych

Obowiązek informacyjny:
  1. Administratorem podanych Ciebie danych będzie Burmistrz Karpacza, z siedzibą na ul. Konstytucji 3 Maja 54, 58-540 Karpacz
  2. W sprawie danych osobowych możesz kontaktować się z nami pod adresem: umk-iod@karpacz.eu.
  3. Podstawą przetwarzania przez nas Twoich danych jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
  4. Twoje dane będą przekazywane firmom informatycznym.
  5. Twoje dane będziemy przetwarzać nie dłużej niż przez okres roku.
  6. W każdej chwili masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia.
  7. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, co do przetwarzania Twoich danych osobowych.
  8. Podanie Twoich danych osobowych jest dobrowolne.
  9. Twoje dane nie są przez nas wykorzystywane do podejmowania decyzji opartych na zautomatyzowanych przetwarzaniu danych, a które mogłyby mieć wpływ na Twoją sytuację prawną lub wywoływać dla Ciebie inne podobne doniosłe skutki. Używamy natomiast narzędzi do analizowania aktywności na stronie internetowej, by w ten sposób lepiej realizować akcje promocyjne.

Zamknij