Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V

Wyszukiwarka: Alt + B


powrót
drukuj     rozmiar tekstu - +

Wypadek w górach

Wzywanie pomocy w górach.

TELEFON ALARMOWY GOPR 985 lub 601 100 300

Znakiem wzywania pomocy w górach stosowanym w skali międzynarodowej jest sygnał dźwiękowy lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii następuje minuta przerwy. Gdy sygnał zostanie odebrany potwierdzamy go 3 razy na minutę metodę dźwiękową lub świetlną. Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES / TAK). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału, ponieważ przelatujący śmigłowiec może lecieć do wypadku! W razie gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewę trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO / NIE).

Gdy uległeś wypadkowi w górach:

  • swoje wezwania pomocy kieruj w stronę prawdopodobnego przejścia szlaku lub trasy, w razie usłyszenia głosów lub zauważenia świateł ponów wołanie o pomoc lub sygnalizację świetlną;
  • gdy jesteś w terenie eksponowanym postaraj się ulokować w miejscu dającym bezpieczne schronienie np. (na półce skalnej, osłoniętej przed spadającymi kamieniami) czekając na nadejście pomocy;
  • w przypadku gdy znajdujesz się na trasie narciarskiej lub szlaku poproś turystę lub narciarza o przekazanie informacji o wypadku ratownikowi GOPR lub osobie z obsługi schroniska, kolejki lub wyciągu.

Aplikacja RATUNEK

Dzięki aplikacji Ratunek uprawianie turystyki górskiej lub wodnej staje się bezpieczniejsze. W trakcie zgłoszenia wypadku przez osobę potrzebującą pomocy aplikacje podaje dokładną lokalizację (do 3 m), dzięki temu ratownicy będą wiedzieć gdzie udać się z pomocą, udzielą jej szybciej i skuteczniej!

Pobierz aplikację RATUNEK